Kuzu i przyjaciele

Jakie produkty spożywcze pomogą nam pokonać sezonowe infekcje?

02 luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Zimą odpowiednia dieta jest bardzo ważna m.in. ze względu na płuca: spożywanie zimnych potraw, a także mleka i nabiału, może zaburzyć funkcjonowanie śledziony i trzustki, co wpływa na tworzenie się wilgoci w płucach. Ciepłe potrawy działają odwrotnie, a pikantne, zwłaszcza z dodatkiem czosnku, chronią nas przed mikrobami.

W przypadku chorób oskrzeli, także astmy oskrzelowej, dobre rezultaty daje rozgrzewanie organizmu zieloną herbatą bancha, wspomagającą naturalną odporność organizmu. Najlepiej przygotować ją z dodatkiem azjatyckiej rośliny kuzu (polska nazwa to opornik lub ołownik łatkowaty), której składniki zapobiegają skurczom mięśni gładkich, obecnych w oskrzelach. Skuteczny jest także wywar z dwóch goździków i niewielkiego kawałka laski cynamonu, gotowanych w 250 ml wody jeszcze przez kilka minut po doprowadzeniu jej do wrzenia. Gdy roztwór nieco przestygnie, dodaje się łyżeczkę miodu i sok z połowy cytryny.

Na dokuczliwy katar zalecany jest czosnek zmiksowany z odrobiną wody. 10 g tak przygotowanego soku należy połączyć ze 100 ml ciepłej wody, a następnie wdychać opary przez nos.

Na początki przeziębienia (dreszcze, nieznacznie podniesiona temperatura ciała, bóle mięśni) pomaga gorący rosół, przygotowany z kalafiorem i cebulą, które zalicza się do pokarmów rozgrzewających.

Podczas grypy sprawdzi się zupa z imbiru. Jej składniki to 60 g świeżego imbiru, 50 g ryżu i 1 ząbek czosnku. Ryż gotujemy w wodzie, a gdy zacznie robić się miękki, dodajemy imbir i czosnek.

W zimowych miesiącach powinno się spożywać produkty zasadowe (alkaliczne), takie jak np. kasza jaglana ze słodkimi warzywami (marchewką, dynią, brokułami, kalafiorem czy koprem włoskim). Warto ograniczyć nabiał (jogurty, lody i miękkie sery). Lepiej nie jeść zbyt często tzw. warzyw letnich (pomidorów, ogórków, cukinii), gdyż zawierają zbyt dużo chłodnej wody, która zimą nie wpływa dobrze na jelita.

Zaleca się spożywanie większej ilości białka obecnego w rybach, białym mięsie i roślinach strączkowych, a także gotowanych warzyw zamiast surowej sałaty, która wskazana jest w ciepłych miesiącach. Fasola, groch, soczewica i ciecierzyca zawierają duże ilości włókien pozwalających na utrzymanie prawidłowej mikroflory jelit.

ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny