Jesteś terapeutą?

Studenci i fale mózgowe

Joga synchronizuje aktywność obu półkul mózgowych, co wpływ korzystnie na koncentrację i przyswajanie wiedzy.

01 styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty mózg medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Autorzy eksperymentu zaproponowali grupie studentów udział w sesjach jogi, co zostało poprzedzone u każdego z nich badaniem EEG (elektroencefalografia). Prawidłowy zapis EEG składa się m.in. z rytmu alfa, beta, theta i delta. Zniekształcony rytm, jego zanikanie czy znaczna asymetria zapisu świadczą o nieprawidłowym wyniku EEG. Każda komórka wytwarza jakiś impuls elektryczny, mieszający się z impulsami wysyłanymi przez inne komórki.

Gdy się wyciszamy, komórki zaczynają działać w jednym tempie, impulsy są rzadsze, ale ich napięcia sumują się, przez co fale mózgowe zyskują na sile. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy dzięki jodze półkule mózgowe zaczną działać synchronicznie, czego przejawem, mającym znaleźć odzwierciedlenie w badaniu EEG po zakończeniu eksperymentu, będzie właśnie zwiększona siła fal mózgowych.

Dlaczego jest to ważne?

Częstotliwość fal mózgowych i ich amplituda nie są stałe i zależą od czynności, jaką mózg wykonuje. Wcześniejsze analizy wykazały jednak, że jeśli półkule mózgowe działają harmonijnie, zwiększa się nasza kreatywność, uważność i koncentracja, a tym samym zdolność zapamiętywania i stabilność emocjonalna. Mózg jest w stanie absorbować i przetwarzać nowe informacje w szybkim tempie, ale jest to uzależnione od poziomu synchronizacji fal mózgowych w różnych jego obszarach. Eksperyment przeprowadzony w Indiach wykazał korzystne zmiany już po 21 dniach praktykowania jogi. Synchronizacja fal alfa wzrosła o 58%, a fal delta o 43% (innych nie analizowano).

W dobrym towarzystwie

Przedstawione badanie zostało przeprowadzone na Swami Vivekananda Yoga Anusandhana Samsthana University (Bangaluru, Indie). Ale już wcześniej podobne rezultaty udało się osiągnąć w eksperymentach powiązanych z medytacją zen i medytacją transcendentalną. Okazuje się, że harmonijne działanie obu półkul mózgowych można wywołać za pomocą różnych technik głębokiej relaksacji. Ta wiedza przyda się nie tylko studentom.

Bibliografia

  1. Indian Journal of Psychiatry, 2013:http://www.indianjpsychiatry.org/article.asp?issn=0019-5545;year=2013;volume=55;issue=4;spage=349;epage=352;aulast=Ganpat
  2. http://news.mit.edu/2014/synchronized-brain-waves-enable-rapid-learning-0612
Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 6/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 6/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT