Jesteś terapeutą?

Jak drzemka wpływa na naszą pamięć?

Kolejne badania potwierdzają zależność między snem i pamięcią. Drzemka tuż po zasłyszeniu nowej informacji pomoże nam ją utrwalić.

25 marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty sen
Zdrowe zakupy

Chcesz zapamiętać ważną wiadomość? Utnij sobie drzemkę. Już 10 minut snu ułatwia nam przywołanie z pamięci konkretnych informacji.

Michaela Dewar z Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu (Wielka Brytania) wraz z zespołem kazała grupie ochotników wysłuchać pewnej opowieści, a następnie część z nich skierowała na rozwiązywanie zadań pobudzających spostrzegawczość (oznaczanie różnic między dwoma obrazkami). Pozostali uczestnicy eksperymentu mieli za zadanie zdrzemnąć się w cichym, pustym i przyciemnionym pokoju (odebrano im również urządzenia mobilne).

Zrelaksowani ochotnicy byli w stanie przywołać z pamięci więcej szczegółów niż osoby, których umysł prze cały czas był skupiony na wykonywaniu prostych zadań.

Autorzy badań wskazują drzemkę jako sposób na poprawienie jakości życia pacjentów cierpiących na amnezję: ochotnicy, którzy po zapoznaniu się z listą słów do zapamiętania odpoczywali 9 minut, byli w stanie powtórzyć nawet 80% tego, co wcześniej przeczytali.

Niedawno pisaliśmy o tym, że sen pozwala nam oddzielić spośród zdobywanych przez cały dzień informacji te najważniejsze. Być może ten sam mechanizm zadziałał w przypadku eksperymentu szkockich naukowców.

Źródło: Hippocampus, 2016; 26 (2): 185-193

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT