Jesteś terapeutą?

Medytujesz? Będziesz mądrzejszy!

Medytacja chroni przed utratą substancji szarej w mózgu i pozwala zachować bystrość umysłu aż do późnej starości!

02 marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna mózg
Zdrowe zakupy

Badania naukowe potwierdzają, że praktyki medytacyjne mogą powstrzymać ograniczanie substancji szarej w mózgu, do której dochodzi z wiekiem.

Medytacja chroni przed utratą substancji szarej w mózgu.

Naukowcy z University of California w Los Angeles (UCLA) udowodnili, że osoby, które regularnie medytują wykazują się wyraźnie większą ilością istoty szarej w mózgu niż osoby, które nie stosują tej praktyki.

Po porównaniu obrazu mózgu z rezonansu magnetycznego 50 osób, które medytowały przez wiele lat z taką samą ilością osób, które tego nie robiły, okazało się, że dochodzi między nimi do znaczącej różnicy w zawartości istoty szarej.

- Spodziewaliśmy się raczej niewielkich efektów długoletnich medytacji i to tylko w niektórych rejonach mózgu. Okazało się jednak, że efekty medytacji objęły obszar całego mózgu - mówi doktor Florian Kurth, kierownik grupy badawczej.

W analizie wzięto pod uwagę wyniki badań 28 mężczyzn i 22 kobiet w wieku od 24 do 77 lat. W grupie osób medytujących badania były prowadzone przez okres od 4 do 46 lat. U wszystkich osób w starszym wieku stwierdzono ubytki w substancji szarej. Natomiast u tych, którzy praktykowali medytowanie minimum przez kilka lat, straty te były znacznie mniejsze.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT