Medytacja przerywa błędne koło uzależnienia od opioidów

Medytacja uważności (mindfulness) – pasywne uświadamianie sobie własnego ciała i otoczenia – pomaga pokonać uzależnienie od opioidów stosowanych jako silne leki przeciwbólowe.

27 marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Po 8 tygodniach stosowania medytacji uważności pacjenci nie mieli już potrzeby zażywania leków, odczuwali mniejszy ból i odzyskiwali zdolność cieszenia się przyrodą i rodziną. Zmianę tę odzwierciedlało badanie EEG (elektroencefalogram), monitorujące aktywność mózgu.

Uzależnienie od opioidów każdego dnia zabija 100 Amerykanów.

Badacze z Uniwersytetu Utah donoszą, że medytacja typu mindfulness to bezpieczna metoda walki z nałogiem, o naukowo udowodnionej skuteczności. Jej odmianę o nazwie MORE (Mindfulness-Oriented Recovery Enhancement – wspomaganie powrotu do zdrowia w oparciu o medytację mindfulness) przetestowano na 135 osobach przyjmujących opioidy na przewlekły ból.

W trakcie trwającego 2 miesiące badania uczestnicy albo medytowali, albo brali udział w grupie wsparcia prowadzonej przez terapeutę. Ich aktywność mózgu zbadano na początku oraz po eksperymencie. Jak się okazało, medytacja pozwoliła zatrzymać niszczycielską spiralę związaną z przyjmowaniem opioidów.

Substancje te przytępiają pozytywne uczucia i sprawiają, że pacjenci zmuszeni są przyjmować coraz większe dawki, by być w stanie normalnie funkcjonować. Osoby medytujące zaobserwowały u siebie większą radość z codziennych, drobnych spraw, odczuwały mniej bólu i ogólnie były w lepszej kondycji psychicznej. Mniej więcej 1/4 uczestników, którym przepisuje się opioidy, uzależnia się od tych substancji. Odpowiadają one za 63% wszystkich zgonów wywołanych przedawkowaniem leków w 2015 r.

Źródło: SciAdv,2019;5:eaax1569

Wczytaj więcej
Nasze magazyny