Jesteś terapeutą?

Gry komputerowe: kiedy można mówić o uzależnieniu?

Okazuje się, że nie zawsze długie godziny spędzone na graniu są objawem uzależnienia.

18 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty psychika mózg
Zdrowe zakupy

Tzw. zaburzenia związane z grami internetowymi są diagnozowane według klucza - kwestionariusza obejmującego 9 zagadnień. Wystarczy, by diagnozowana osoba spełniała 5 kryteriów, by można było mówić w jej przypadku o uzależnieniu od gier komputerowych. Kryteria te obejmują m.in. zaniżanie liczby godzin spędzanych przed ekranem, zaniedbywanie obowiązków związanych z pracą i uciekanie od realnych problemów do wirtualnego świata. Ważne jest również, by analizując swoje dotychczasowe życie, osoby takie dostrzegały, że mają problem, nawet jeśli nie umieją go rozwiązać.

Netcie Weinstein z Uniwersytetu w Cardiff (Wielka Brytania) udało się udowodnić, że nie zawsze długie godziny spędzone na grach komputerowych wiążą się z uzależnieniem. Jej zespół przeanalizował nawyki 2316 ochotników, którzy regularnie poświęcali czas na gry internetowe.

Okazało się, że jedynie 9 z nich spełniało kryteria uzależnienia oraz martwiło się tym, jak granie wpływa na ich życie.

Zdaniem Weinstein oznacza to, że wiele osób traktuje grę na komputerze jako sposób na odwrócenie myśli od nieprzyjemnych wyzwań czy wspomnień, co nie musi wcale oznaczać uzależnienia.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT