Jesteś terapeutą?

Alkohol, ciąża i inteligencja dziecka

Wystarczy kilka porcji alkoholu miesięcznie, by zaburzyć rozwój układu nerwowego płodu.

09 sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty ciąża dziecko mózg psychika
Zdrowe zakupy

Udowodniono, że nadużywanie alkoholu w czasie ciąży uszkadza układ nerwowy dziecka i prowadzi do rozwoju alkoholowego zespołu płodowego. Czy jednak okazjonalne picie jest także szkodliwe?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć zespół niemieckich naukowców pod kierownictwem Anny Eichler. Ponieważ jednak ciężarne często zaniżają faktyczne spożycie alkoholu, eksperci zdecydowali się zastosować nietypową metodę pomiaru. Wiedząc, że wątroba przemienia alkohol w glukuronid etylu oraz znając proporcje i czas rozkładu, zmierzyli stężenie tej substancji w smółce (pierwszych odchodach noworodka). Następnie poddali dzieci testowi na iloraz inteligencji.

Okazało się, że nawet niemowlęta, których matki w czasie ciąży sięgały po alkohol zaledwie 2 razy w miesiącu, miały gorsze wyniki niż ich rówieśnicy, których matki były abstynentkami. Do tego alkohol wpływał u nich na aktywność genów powiązanych z prawidłowym rozwojem mózgu. Oznacza to, że nawet okazjonalne sięganie po kieliszek w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka1.

Inny zespół badaczy przeprowadził ankietę, zadając uczestniczkom pytanie, co mogłoby się przyczynić do ich abstynencji w czasie ciąży. W odpowiedziach panie wskazały całkowite odstawienie alkoholu przez partnera oraz większą liczbę bezalkoholowych spotkań z przyjaciółmi czy dostępnych rozrywek2.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6028559/
  2. Alice Klein, "Alcohol in the womb affects IQ", New Scientist, 28 July 2018
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT