Jesteś terapeutą?

Nastolatki, uwaga na alkohol!

Picie alkoholu we wczesnym wieku wpływa na obszary mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie reakcji impulsywnych.

27 kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty dziecko psychika
Zdrowe zakupy

Opublikowane niedawno na łamach czasopisma "Addiction" wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez fińskich naukowców z University of Eastern Finland oraz Kuopio University Hospital potwierdzają, że spożywanie alkoholu przez nastolatków zaburza rozwój ich mózgu1. Naukowcy przebadali rezonansem magnetycznym 62 młodych ludzi w wieku 22-28 lat, którzy w 2005 r., gdy rozpoczynano badanie, mieli od 13 do 18 lat.

Mniej istoty szarej

Uczestnicy eksperymentu byli co 5 lat ankietowani. W ten sposób monitorowano ich sposób odżywiania i styl życia. W sumie 35 badanych zadeklarowało, że jako nastolatki często spożywali alkohol, a 27 badanych - że robili to tylko sporadycznie. Rezonans magnetyczny wykazał u "spożywających alkohol" zmniejszenie całkowitej objętość istoty (substancji) szarej w mózgu.

Istnieje też ryzyko uzależnienia

Największe zmiany zaobserwowano w przednim zakręcie kory obręczy (ACC, anterior cingulate cortex), a więc najistotniejszym dla procesów poznawczych obszarze kory mózgowej, który rozwija się w całym nastoletnim życiu i który uaktywnia się również w sytuacjach wymagających wyhamowania reakcji niepożądanych. Zdaniem naukowców jednym ze skutków tych zmian może być podatność na uzależnienie od alkoholu w dorosłym życiu.

Źródło: http://www.riza.it/benessere/sos-salute/5918/adolescenti-attenzione-all-alcool.html

Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 3/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 3/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT