Jesteś terapeutą?

Alkoholizm i rak płuc, czyli "Żyć nie umierać"...

Nowotwór płuc najczęściej jest złośliwy. Nie łatwo go pokonać. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu, w starciu z chorobą wygrywa silniejszy przeciwnik.

28 sierpień 2015
Artykuł na: 4-5 minut rak płuca
Zdrowe zakupy

Film "Żyć nie umierać" od dziś w kinach.

Muzycy wiedzą, że najtrudniej grać akompaniament i nie przyćmiewać solisty czy pierwszych skrzypiec. Prawdziwy kunszt aktorski też jest widoczny dopiero na drugim planie. Zbudowanie kreacji podczas zaledwie kilku scen wymaga nie lada talentu.

Tadeuszowi Szymkowowi, którego losy stały się inspiracją do debiutu reżyserskiego Macieja Migasa, nie można było odmówić wyrazistości i zdolności aktorskich. Aktor zwykle jednak grywał role drugoplanowe. Przez długi czas w jego życiu główną rolę grał alkohol. Scenografię jego planu dnia wypełniał dym papierosowy. Choć udało mu się wygrać z alkoholizmem, to starcie ze złośliwym nowotworem płuc okazało się dużo trudniejsze.

Alkoholizm i rak płuc - historia prawdziwa

W opowieści o człowieku, który stara się pokonać nie tylko śmiertelną chorobę, ale także własne życiowe błędy, nie ma jednak banalnego sentymentalizmu. To raczej poruszająca tragikomedia, a właściwie dramat przepełniony sporą dawką czarnego humoru.

Wcielający się w główną postać Tomasz Kot po raz kolejny udowadnia, że jest w stanie upodobnić się do każdego. Rysiek Riedel, Zbigniew Religa, a teraz Bartek Kolano - król życia walczący z rakiem, który wywraca scenariusz jego beztroskich dni do góry nogami. Kot znów zagrał tak przekonująco, że nawet żona Szymkowowa przyznaje, że nie jest w stanie ukryć emocji, kiedy widzi go na ekranie.

Towarzyszący mu Janusz Chabior też jest nie mniej autentyczny, a pojawiające się w tle epizody z Jackiem  Braciakiem, Adamem Woronowiczem czy Iwoną Wszołkówną zapadają w pamięć. Zarówno dobór muzyki, jak i dialogi, są przemyślane.

Nigdy nie jest za późno - 3 miesiące na naprawę życia

Choć scenariusz filmu "Żyć nie umierać" wyszedł spod pióra Cezarego Harasimowicza (prywatnie przyjaciela Tadeusza Szymkowowa), to napisało go jednak samo życie.

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie.

Nowotwór płuc atakuje głównie mężczyzn po 40 roku życia. Większość z nich jest uzależnionych od palenia papierosów.

Problem alkoholizmu też jest powszechny, szczególnie w Polsce, gdzie w pewnych środowiskach odmawianie wspólnego picia nie jest dobrze odbierane.

Film nie jest banalny, wymyka się jednoznacznym ocenom. Choć Oskara za niego nie będzie, to warto spojrzeć na walkę z chorobą z perspektywy, o której lekarze na pewno nam nie powiedzą.

WARTO ŻYĆ. NIE WARTO przez nałóg UMIERAĆ już za życia.

Żyć nie umierać - zwiastun from Culture.pl on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT