Jesteś terapeutą?

Wstrząśnienie mózgu a ryzyko stwardnienia rozsianego

Osoby, które doświadczyły urazów głowy, są bardziej narażone na SM.

11 listopad 2018
Artykuł na: 2-3 minuty mózg
Zdrowe zakupy

Wstrząśnienie mózgu powiązano już z różnymi problemami neurologicznymi, w tym z przewlekłą encefalopatią pourazową, szczególnie groźną dla bokserów, członków drużyny futbolowej i innych osób uprawiających sporty kontaktowe. Teraz przyszła kolej na stwardnienie rozsiane.

Zdaniem połączonego zespołu specjalistów z Uniwersytetu Orebro, Instytutu Karolinska i innych placówek naukowych zależność taka istnieje. Przeanalizowali oni dane wszystkich szwedzkich pacjentów u których w okresie 1964-2012 r. zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Badanie objęło łącznie 7292 osób. Następnie każdemu choremu przyporządkowali 10 zdrowych ochotników tej samej płci i w podobnym wieku. W ten sposób specjaliści otrzymali grupę ok. 80 tys. osób, które w trakcie swojego życia doświadczały różnych problemów zdrowotnych.

Kiedy więc naukowcy zapoznali się z historią hospitalizacji wszystkich uczestników badania, skupiając się przede wszystkim na złamaniach i urazach głowy, odkryli, że osoby, które doznały wstrząśnienia mózgu w wieku dorosłym, były o 22% bardziej narażone na zachorowanie na stwardnienie rozsiane. Natomiast ciężkie urazy głowy, których ochotnicy doświadczyli w dzieciństwie, nie zwiększały później u nich ryzyka.

Według autorów badania związek między wstrząśnieniem mózgu a stwardnieniem rozsianym wynika ze zmian, jakie zachodzą w układzie nerwowym w czasie naszego życia. Mózg dziecka łatwiej się regeneruje, ponadto wciąż się rozwija, więc pewne urazy nie mają aż tak wielkiego wpływu na niego. Co innego w przypadku osób dorosłych: duży mózg wypełniający niemal całą czaszkę nie doświadcza takiej amortyzacji, ponadto nowe komórki powstają w nim wolniej, co utrudnia jego powrót do zdrowia, a nawet może powodować trwałe uszkodzenia.

Jednocześnie badacze uspokajają: to, że doświadczyłeś wstrząśnienia mózgu, nie oznacza, że zachorujesz na stwardnienie rozsiane. Odkryta przez nich zależność ma raczej znaczenie statystyczne, a sami autorzy pracy przyznają, że konieczne będą dalsze badania, które wskazałyby inne możliwe czynniki ryzyka.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT