Jesteś terapeutą?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

17 czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut ruch relaks
Zdrowe zakupy

Co trzecia Polka, biorąca udział w badaniu "Polacy a stres w życiu i w pracy" serwisu Prezentmarzeń uważa, że wysoki poziom stresu jest związany ze zbyt szybkim tempem życia oraz z brakiem umiejętności odpoczywania. Aż 49% z zapytanych 678 respondentek przyznaje, że mężczyźni zdecydowanie lepiej radzą sobie ze stresem niż płeć piękna, a w opinii 28%  to zależy od odporności indywidualnej, a nie płci.

Sposoby Polek na stres

Według 28% Pań w walce ze stresem pomagają standardowe aktywności sportowe  jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie. Dobrym rozwiązaniem są też ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates - jak wskazuje 27% Pań - oraz taniec - jak deklaruje 24%. Wśród zapytanych jest też 13% wskazujących na niestandardowe rozrywki na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, a 8% wskazujących nawet na sporty ekstremalne jako skuteczny sposób rozładowania stresu.

W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wieczny pośpiech, nadmiar obowiązków, sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotny jest właściwy relaks. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje.

Negatywne skutki stresu u kobiet

U 28% Polek, biorących udział w badaniu serwisu, stres wywołuje zakłócenie snu, a u 27% rozdrażnienie. Z kolei 17% spośród 678 respondentek narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 13% odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólów brzucha lub głowy. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 9% Polek, 3% jak twierdzi ma nerwowe tiki, a 2% nie ma ochoty na seks.

Aby odreagować stres 36% Pań potrzebuje 3 dni, które pozwolą im odciąć się i wypocząć. Dla 32% potrzebny na regenerację czas to 2 tygodnie urlopu. Według 16% już tydzień jest wystarczający, gdyż pozwala się wyłączyć, również 16% twierdzi, że zbawienne w walce ze stresem są weekendy.

Odpowiadając na pytanie - jak wpływa na Panią stres?, aż 48% Polek mówi o potrzebie odreagowania uprawiając sport, a 20% przyznaje się, że w efekcie nerwowych sytuacji w pracy popełnia błędy. Dla 26% skutkiem stresu jest picie większej ilości kawy, a 6% odreagowuje alkoholem.

Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu, ale aby go odreagować, musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu.

W materiale wykorzystano wyniki z analizy krzyżowej z badania "Polacy a stres w pracy i w życiu" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 roku. W badaniu wzięło udział 678 respondentek.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT