Kontakt z naturą obniża poziom kortyzolu

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą. Tak, takie zalecenie może figurować na recepcie1.

06 luty 2019
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Rządowy program Green Prescription (zielona recepta), zachęcający do obcowania z przyrodą, prowadzono w Szkocji początkowo tylko wśród pacjentów na oddziałach chirurgicznych. Chorym zalecono jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu, podróżowanie, a także pielęgnowanie przydomowych ogródków. W rezultacie u większości badanych unormowało się ciśnienie krwi oraz poprawił się stan psychiczny.

W wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA i Australii, wdrożono programy podobne do Greek Prescription2. W Nowej Zelandii wykazano w 2003 r., że ruch na świeżym powietrzu zmniejsza o 20-30% ryzyko przedwczesnej śmierci (2,5 godziny tygodniowo przez 12 miesięcy). "Journal of Cardiology" przedstawił w 2010 r. wyniki badań, z których wynika, że spacery po lesie zwiększają poziom limfocytów NK (ang. natural killer - naturalni zabójcy), uważanych za jedną z pierwszych linii obrony przed nowotworami. Badania z 2013 r. wykazały, że ten rodzaj relaksu pomaga także w walce z nadciśnieniem, ponieważ hamuje oś hormonalną odpowiedzialną za wzrost ciśnienia krwi.

Obcowanie z naturą i ruch na świeżym powietrzu poprawiają również zdrowie psychiczne. Badania przeprowadzone w Holandii na uniwersytecie w Wageningen dowodzą, że 30-minutowe codzienne zajmowanie się ogródkiem obniża poziom kortyzolu (hormon stresu) we krwi. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA) dowiedli, że 50-minutowy spacer w parku znacznie polepsza stan psychiczny osób chorych na depresję. Natura może działać również przeciwbólowo, co wykazał zespół naukowców z Uniwersytetu Michigan (USA) na przykładzie chorych poddawanych bronchoskopii. Ponieważ zabiegi odbywały się w szpitalu, na ścianach powieszono zdjęcia natury, a z płyty puszczono odgłosy przyrody. Pacjenci w takim otoczeniu wykazywali mniejsze objawy bólowe niż osoby poddawane bronchoskopii w tradycyjnym, szpitalnym pomieszczeniu2.

Bibliografia

  1. https://www.sciencealert.com/doctors-in-scotland-are-literally-prescribing-nature-to-patients-shetland-gps-pilot-benefits-health-mental
  2. https://nhsforest.org/sites/default/files/Dose_of_Nature_evidence_report_0.pdf
Wczytaj więcej
Nasze magazyny