Jesteś terapeutą?

Olejki eteryczne w szpitalu

Latem 2018 r. przeprowadzono w USA eksperyment, by ocenić skuteczność aromaterapii w walce ze stresem. Do udziału w nim zaproszono lekarzy i pielęgniarki.

22 styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut pacjent relaks mózg
Zdrowe zakupy

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville (USA) wykazali, że charakterystyczny zapach panujący w szpitalu działa negatywnie również na personel medyczny, co może pogłębiać stres związany z wykonywaniem odpowiedzialnej pracy. Postanowili więc ten problem rozwiązać. W pierwszej kolejności przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że 41% pracowników izby przyjęć, gdzie prowadzono badanie, odczuwało silny stres podczas pracy, a 60% opisywało swoje uczucia jako frustrację. Ten rezultat był oczywiście związany ze specyfiką oddziału ratunkowego, gdzie zwykle trwa walka o ludzkie życie, ale w odpowiedzi na pytanie dotyczące skojarzeń z zapachem szpitala ankietowani podkreślali, że przywołuje on złe wspomnienia, gdy sami byli pacjentami. Niektórym zapach ten kojarzył się ze śmiercią.

Moc olejków eterycznych

Na potrzeby eksperymentu w izbie przyjęć i na korytarzach rozmieszczono automatyczne dyfuzory, które rozpylały olejki eteryczne w powietrzu. Początkowo sceptycznie nastawiony personel szpitala traktował nowe rozwiązanie jak magię i nie wierzył w jego skuteczność. Jednak przeprowadzona po pewnym czasie ankieta rozwiała wszelkie wątpliwości: olejki eteryczne zadziałały! Silny stres odczuwało już tylko 3% pracowników izby przyjęć, a frustrację - 6%. Władze szpitala rozważają w związku z tym zastosowanie olejków eterycznych na wszystkich oddziałach, by również pacjentom umożliwić korzystanie z dobrodziejstw aromaterapii1.

Olejki eteryczne uspokajają mózg

Substancje zawarte w olejkach eterycznych oddziałują bezpośrednio na mózg, a dokładnie na układ limbiczny. Jest to część centralnego układu nerwowego odpowiedzialna za motywację i procesy pamięciowe, a także zawiadująca naszymi emocjami. Pośrednio wpływa też na wydzielanie hormonów, które regulują nasze samopoczucie psychiczne. W przedstawionym badaniu zastosowano kombinacje 3 olejków eterycznych: pomarańczowego (usuwa stres i pomaga w leczeniu depresji), limonkowego i cytrynowego (oba uspokajają, łagodzą lęki i niepokoje), a także gotową mieszankę olejków cytrusowych z dodatkiem wanilii (m.in. cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza i wanilia), która poprawia samopoczucie i mobilizuje do działania2.

Bibliografia

  1. https://vanderbilthealth.com/
  2. https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview#1
Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2019
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2019
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT