Jesteś terapeutą?

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

20 listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty psychika dieta
Zdrowe zakupy

Resweratrol blokuje sygnały stresowe w mózgu i może również pomóc przy innych zaburzeniach neurologicznych, takich jak depresja i lęk. Resweratrol znajdziemy w skórce i nasionach winogron, a także w owocach jagodowych (maliny, jagody, borówki), więc podobne uspokajające efekty można uzyskać zjadając owoce.

Naukowcy z University of Buffalo twierdzą, że resweratrol może być skuteczną alternatywą dla leków stosowanych w leczeniu depresji i lęków.

Tylko około jedna trzecia osób cierpiących na depresję otrzymuje leki przeciwdepresyjne, co może być spowodowane tym, że leki są nieskuteczne. Większość leków przeciwdepresyjnych koncentruje się na serotoninie, podczas gdy bardziej prawdopodobnym winowajcą wywołującym depresję jest kortykosteron, który reguluje reakcję organizmu na stres. Nadmierny stres może skutkować zbyt dużą ilością hormonu krążącego w mózgu, co może przyczynić się do rozwoju depresji lub innych zaburzeń psychicznych, mówi główny badacz Xiaoxing Yin.

Resweratrol działa na kortykosteron, dlatego może być bardziej skuteczny w walce z depresją i lękami. Aby przetestować tę teorię, Yin i jego zespół podawali resweratrol myszom laboratoryjnym, u których poziom kortykosteronu został wcześniej podniesiony. Wyniki badań na myszach były obiecujące, co daje nadzieję, że resweratrol może również łagodzić depresją lub lęk u ludzi.

Źródło: Neuropharmacology, 2019;153: 20-31

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny