Jesteś terapeutą?

Niedobór omega-3 powoduje zaburzenia afektywne dwubiegunowe

Ludzie cierpiący na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (dawniej nazywane cyklofrenią lub chorobą maniakalno-depresyjną), mają niższy poziom kwasów omega-3.

14 kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut dieta suplementy psychika
Zdrowe zakupy

Leki przepisywane pacjentom z objawami zaburzeń afektywnych dwubiegunowych mają negatywny wpływ na utrzymywanie odpowiedniego poziomu kwasów omega-3 w organizmie, co może być jedną z przyczyn ich niedoboru wśród chorych.

Jednak pomimo przyjmowania silnych leków, których zażywanie obciążone jest ryzykiem poważnych skutków ubocznych, osoby cierpiące na tego typu zaburzenia, mogą przyjmować suplementy zawierające kwasy omega-3, jeść więcej ryb, warzyw liściastych, orzechów (zwłaszcza włoskich), siemienia lnianego, a także używać tłuszczów roślinnych.

Naukowcom z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii, Uniwersytetu Michigan oraz Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych udało się odkryć, że osoby cierpiące na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, które w przeszłości przechodziły stany depresyjne, mają niższe wskaźniki zawartości kwasów omega-3 oraz omega-6 w porównaniu do ludzi, którym nic nie dolega.

Kiedy porównano poziom zawartości kwasów tłuszczowych 27 pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi z wynikami osób z grupy kontrolnej, okazało się, że chorzy mieli nie tylko niższą zawartość omega-3, ale też ich organizmy wykazywały się wyraźnie mniejszą przyswajalnością tego składnika.

Kwasy te zwykle przekraczają barierę krew-mózg, ale w przypadku pacjentów z zaburzeniami afektywnymi, taka zdolność ogranicza się jedynie do białek.

Może być też tak, że leki przepisywane pacjentom na tę chorobę kolidują z procesem wchłaniania omega-3 przez organizm. Wyniki najnowszych badań podkreślają znaczenie kwasów omega-3 dla prawidłowej pracy mózgu. Już wcześniejsze badania naukowe potwierdzały, że kwasy te mogą pomagać osobom cierpiącym na depresję w pokonywaniu choroby. Mają ogromne znaczenie dla naszych szarych komórek i usprawniania procesu komunikacji pomiędzy nimi. Pomagają eliminować stany zapalne, które według naukowców mają kluczowe znaczenie w rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej oraz epizodów depresyjnych.

Naukowcom już wcześniej udało się ustalić, że kwasy omega-3 mają ogromne znaczenie w łagodzeniu objawów choroby afektywnej dwubiegunowej, ale wyniki ostatnich badań wskazują już na to, ze to właśnie leki przepisywane pacjentom na tę dolegliwość mają wpływ na spadek ich poziomu, a także proces ich przyswajania przez organizm.

Cavoy animation from NoEmotion.Net on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT