Jesteś terapeutą?

Zespół chronicznego zmęczenia coraz częstszy wśród nastolatków

Prawie 2% szesnastolatek regularnie opuszcza połowę zajęć przez jeden dzień w tygodniu z powodu dolegliwości związanych z zespołem przewlekłego zmęczenia.

06 kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty psychika mózg
Zdrowe zakupy

Problem zdaje się mieć większą skalę niż do tej pory sądzili specjaliści. Dwa razy więcej dziewcząt niż chłopców wykazuje objawy, które utrzymują się przez dłuższy okres czasu (powyżej 6 miesięcy).

Na chroniczne zmęczenie zaczynają się już skarżyć nawet trzynastolatki, u których diagnozuje się około 1.3% tego typu przypadków.

Spory wpływ na chorobę mają problemy rodzinne - rozwody, trudna sytuacja mieszkaniowa oraz kłopoty finansowe. Choć np. Wielkiej Brytanii zjawisko to jest często określane mianem tzw. yuppie flu, nie można go utożsamiać z wagarami bananowej młodzieży ani beztroską dzieci zamożnych rodziców.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu wpadli na trop problemu z przewlekłym zmęczeniem wśród nastolatków podczas analizowania stanu zdrowia ponad 5756 uczestników podczas wieloletniego badania Avon Longitudinal Study, do którego zakwalifikowano rodziny z dziećmi.

Specjaliści obawiają się, że wiele małolatów zostaje zupełnie bez pomocy, ponieważ lekarze zbyt często lekceważą ich problem.

HEADACHE from Éditions du livre on Vimeo.

Jeśli naszym nastoletnim pociechom często towarzyszy silny ból głowy, warto sprawdzić, czy nie cierpią na zespół chronicznego zmęczenia.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT