Jesteś terapeutą?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

25 czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty jelita mikrobiom mózg
Zdrowe zakupy

Wagotomia, czyli zabieg polegający na przecięciu nerwu błędnego, odegrał kluczową rolę w najnowszym badaniu nad ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.

Nerw błędny, najdłuższy nerw u człowieka, łączy mózg z żołądkiem, jelitami, nerkami i innymi organami. W przypadku niektórych schorzeń układu pokarmowego konieczne jest całkowite (wagotomia całkowita) lub częściowe (wagotomia selektywna) przecięcie nerwu.

Eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie (Szwecja) pod kierownictwem Bojing Liu postanowili sprawdzić, czy istnieje zależność pomiędzy wagotomią a ryzykiem zachorowania na parkinsona. Przeanalizowali dane z kart pacjentów po wagotomii i nie poddanych zabiegowi, prowadzone przez 40 lat. Różnica wysokości ryzyka między obiema grupami była minimalna - na korzyść pacjentów po wagotomii.

Ale porównanie prawdopodobieństwa rozwoju choroby Parkinsona pomiędzy pacjentami po wagotomii całkowitej i selektywnej dało już zauważalne wyniki. Osoby, u których całkowicie przecięto nerw błędny, były o 40% mniej narażone na chorobę Parkinsona niż pacjenci po wagotomii selektywnej.

Czy oznacza to, że zanim zaatakuje mózg, choroba Parkinsona rozwija się w układzie pokarmowym? Czy wszystkim osobom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka z przyczyn genetycznych lub z powodu prowadzonego trybu życia lekarze powinni zalecać profilaktyczną wagotomię? Mało prawdopodobne. Wyniki badań szwedzkich naukowców to zaledwie jeden aspekt wśród wielu możliwych przyczyn choroby Parkinsona. Niewykluczone jednak, że przybliża nas do odkrycia skutecznej terapii.

Źródło: Neurology. 2017 May 23;88(21):1996-2002. doi: 10.1212/WNL.0000000000003961.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT