Jesteś terapeutą?

Od depresji do Parkinsona

Badania naukowe dowodzą, że depresja ma związek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona w starszym wieku. Im ma cięższą postać, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania.

29 czerwiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty mózg psychika
Zdrowe zakupy

Naukowcy ze Szwecji przez 25 lat porównywali stan zdrowia osób zdrowych w stosunku do tych, u których stwierdzono depresję.

Przeprowadzono badania 140 tysięcy osób z depresją i skorelowano je z wynikami grupy kontrolnej, w której skład wchodziło 421 943 osób nie mających żadnych zaburzeń nastroju. Co siedem lat dokonywano ponownych analiz.

Okazało się, że choroba Parkinsona jest trzy razy częstsza wśród tych, u których wcześniej wystąpiła depresja. W przebadanej grupie doszło do 3260 takich przypadków.

Peter Nordstrom - profesor geriatrii z Uniwersytetu Umea w Szwecji - zauważył, że wpływ ten jest mały. Można go zauważyć jedynie w dużej populacji.

Większość osób cierpiących na depresję nigdy nie zachoruje na Parkinsona, choć można ją traktować jako istotny czynnik ryzyka tej choroby.

Taniec z Parkinsonem

- Choroba mojego ojca jest dziedziczna. Ten film opowiada o naszych emocjach - mówi Jukka Rajala-Granstubb - ubiegłoroczny zwycięzca międzynarodowego festiwalu krótkometrażowych filmów online 60secondsdance.com. Laureat przedstawia obrazowo, co czują osoby cierpiące na chorobę Parkinsona atakującą samoistnie i powoli ośrodkowy układ nerwowy.

Parkinson from Jukka Rajala-Granstubb on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT