Jesteś terapeutą?

Wzór chodu pozwala rozpoznać rodzaj demencji

Różne rodzaje demencji związane są z różnymi uszkodzeniami mózgu.

04 czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty mózg
Zdrowe zakupy

Wiadomo, że w chorobie Alzheimera uszkodzenia rozpoczynają się w hipokampie – obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć. Natomiast w przypadku otępienia z ciałami Lewy’ego uszkodzenia lokalizują się głównie w obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę ruchów.

'Badacze z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Newcastle (Wielka Brytania) przeprowadzili badanie korelacji rodzaju demencji ze stereotypem chodu. Grupę 110 osób w wieku ponad 65 lat podzielono na trzy podgrupy: 29 osób z łagodną demencją (grupa kontrolna), 36 osób z początkową fazą choroby Alzheimera oraz 45 osób z początkową fazą otępienia z ciałami Lewy’ego.

Badane osoby chodziły z normalną prędkością po bieżni wyposażonej w tysiące czujników. Okazało się, że z prawdopodobieństwem 60% można było powiązać wzorzec chodu z określonym rodzajem demencji. W przypadku choroby Alzheimera był to krok równy, o stałej długości, natomiast u chorych na otępienie z ciałami Lewy’ego chód był nierówny, asymetryczny.

Badacze twierdzą, że ich wyniki otwierają nowe możliwości wczesnego diagnozowania rodzaju demencji. To ważny temat, gdyż demencja dotyka 5-8% globalnej populacji w wieku ponad 60 lat.

Tekst redakcyjny

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny