Jesteś terapeutą?

Benzodiazepiny szkodzą chorym na Alzheimera

Lekarze nadal przepisują silne leki uspokajające osobom starszym po zdiagnozowaniu u nich choroby Alzheimera, choć jest to zabronione odkąd udowodniono, że ich stosowanie w takich przypadkach niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

09 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty mózg leki psychika
Zdrowe zakupy

Statystyki nie są zadowalające. Osobom cierpiącym na alzheimera trzy razy częściej przepisuje się benzodiazepinyleki o działaniu uspokajającym - niż ich rówieśnikom, których ta choroba nie dotyczy.

Mimo że według standardów medycznych powinno się je przyjmować najwyżej przez krótki okres czasu, to jednak lekarze nie stosują się to tych wskazań i zalecają chorym na Alzheimera brać je średnio aż o 5 lat dłużej niż pozostałym pacjentom.

Niebezpieczny dla zdrowia proceder odkryli skandynawscy naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii po przeanalizowaniu grupy 51 981 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera i porównaniu ich z wynikami osób w podobnym wieku, lecz cierpiących na inne przypadłości.

Lekarze przepisują benzodiazepiny osobom starszym głównie po to, by ułatwić im spokojny sen, choć nie istnieją dostateczne dowody naukowe na to, że są skuteczne w przypadku pacjentów z alzheimerem. Mogą za to zwiększać ryzyko upadków oraz powodować zaburzenia poznawcze.

Alzheimer (Social Spot) from Patrick Kamalzadeh Film on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT