Jesteś terapeutą?

Migreny? Odpowiedź może kryć się w stawie żuchwowo-skroniowym

Jeśli cierpisz na migreny, sprawdź, czy wszystko w porządku z Twoim stawem szczękowo-żuchwowym.

22 styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty ból psychika
Zdrowe zakupy

Zespół Costena, którego objawem jest ból w stawie skroniowo-żuchwowym wynikający z przesunięcia żuchwy, to możliwa przyczyna migreny: ten problem może aż trzykrotnie zwiększać ryzyko ostrego ataku bólu głowy. Im silniejsze są objawy zespołu Costena, tym częściej pojawiają się ataki.

Naukowcy zaprosili do badania 84 młode ochotniczki. 21 z nich chorowało przewlekle na migrenę, 32 miewały epizody choroby, a pozostałe stanowiły zdrową grupę kontrolną. Okazało się, że problemy ze stawem dotyczyły wszystkich pań z przewlekłymi migrenami, 80% kobiet z epizodycznymi atakami i 50% zdrowych uczestniczek.

Mimo że powiązanie między zespołem Costena a migreną wydaje się oczywiste, eksperci nie wiedzą, który problem jest przyczyną, a który skutkiem. Ich zdaniem może to być błędne koło, w którym migreny nasilają bóle w stawie skroniowo-żuchwowym, co z kolei prowadzi do ostrych ataków bólu głowy.

Według badaczy zespół Costena może mieć podłoże stresowe lub wynikać z przemęczenia mięśni łączących żuchwę z czaszką. Do objawów choroby należą ograniczona ruchliwość szczęk, trudności w przeżuwaniu, charakterystyczne odgłosy w szczęce i ból mięśni, który może promieniować na twarz lub szyję.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT