Jesteś terapeutą?

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

16 styczeń 2019
Artykuł na: 2-3 minuty sen dieta
Zdrowe zakupy

Niedostatek snu zwiększa prawdopodobieństwo sięgnięcia po przekąski - do takich wniosków doszli naukowcy po przeprowadzeniu badania z udziałem 32 ochotników. Ich zadaniem było zjeść kolację składającą się z cielęciny z makaronem, jabłka i jogurtu. Następnie eksperci kazali części ochotników wrócić do domu i położyć się spać, pozostałym zaś nakazali pozostanie w laboratorium i podejmowanie różnych aktywności, które uniemożliwiały im zaśnięcie.

Następnego dnia wszyscy ochotnicy mieli poddać się badaniu rezonansem magnetycznym oraz jednocześnie oglądać obrazki przedstawiające m.in. produkty spożywcze i decydować, czy zapłaciliby za nie sugerowaną przez naukowców cenę. Pobrano też od nich próbki krwi i zmierzono poziom glukozy oraz hormonów powiązanych ze stresem i apetytem.

Okazało się, że poziom hormonów i glukoza były w normie u obu grup. Natomiast osoby, które nie spały całą noc, były gotowe wydać więcej pieniędzy na przekąski niż osoby wyspane. Odnotowano też większą aktywność tych obszarów mózgu, które odpowiadają za uczucie nagrody powiązane z jedzeniem i za kontrolę łaknienia.

To badanie sugeruje, że za nasze wybory żywieniowe może odpowiadać to, czy jesteśmy wyspani. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość i ilość snu, by móc świadomie podejmować decyzje co do spożywanych posiłków.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT