Jesteś terapeutą?

Jak długo powinniśmy spać? Recepta na zdrowy sen

Sen jest ważny dla dobrego samopoczucia, zdrowia, a nawet długości życia. Ale ile tak naprawdę go potrzebujemy?

24 luty 2016 Artykuł na: 4-5 minut
sen
Zdrowe zakupy

Wszyscy wiemy, że sen ma znaczący wpływ na naszą sprawność i samopoczucie. Jeśli się w nocy dobrze nie wyśpimy, następnego dnia mamy zły humor i potrzebujemy podwójnego espresso, by w ogóle zacząć funkcjonować.

Kiedy natomiast zarwiemy kilka nocy z rzędu, zdolność koncentracji może spaść do tego stopnia, że nawet wykonywanie najprostszych czynności staje się zadaniem ponad siły.

Umiejętność radzenia sobie z codziennymi zadaniami to niejedyna rzecz, którą powinniśmy się martwić. Długotrwała deprywacja (niedobory) snu spowodowana nadmiarem pracy, nauki lub zabawy albo bezsenność (niemożność uśnięcia lub utrzymania ciągłości snu) mogą prowadzić do kłopotów zdrowotnych takich jak np. otyłość czy cukrzyca typu 2.

Badacze z Uniwersytetu Warwick dowiedli też, że jeśli przez dłuższy czas śpimy mniej niż 5 godzin na dobę, możemy dorobić się nadciśnienia tętniczego.

Paradoksalnie, zbyt duża ilość snu również nam nie służy. Ci sami naukowcy stwierdzili, że spanie dłużej niż 8 godzin noc w noc może podnieść ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia. To ile snu w końcu potrzebujemy? To zależy od wieku.

Narodowa Fundacja Snu z USA przebrnęła przez 320 raportów z rozmaitych badań, by stworzyć listę nowych wytycznych, dotyczących nocnego wypoczynku.

Nie jest żadną niespodzianką, że "złoty środek", czyli siedmiogodzinny sen, to wciąż obowiązujący standard (jeśli chodzi o osoby dorosłe). Pojawiły się natomiast zmiany dotyczące zaleceń długości snu nastolatków (14-17 lat).

Młodzi ludzie w tym wieku potrzebują więcej wypoczynku: ok. 10 godzin w ciągu doby, a tym między 18. a 25. rokiem życia powinno wystarczyć ok. 9 godzin snu. Jednak zalecenia to jedno, a praktyka drugie.

Zdaniem naukowców, by dobrze spać, na 4 godziny przed położeniem się do łóżka należy wyłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia emitujące elektrosmog: smartfony, tablety, komputery.

W przeciwnym razie blask z ich ekranów wpłynie negatywnie na poziom melatoniny, hormonu regulującego cykl snu i czuwania.

Ile snu potrzebujemy w ciągu życia?

 

Potrzeba snu zmienia się wraz z wiekiem. Na przykład idealna długość snu dla kogoś między 25. a 64. rokiem życia to 7-9 godzin.

Śpiąc 6 godzin na dobę, będziemy w stanie w miarę dobrze funkcjonować, ale nie powinniśmy jednak przekraczać 10 godzin.

Turkusową linią oznaczono zalecany zakres snu, jasnoniebieską wystarczającą ilość snu, a kolorem pomarańczowym zbyt długi lub zbyt krótki nocny wypoczynek.

 

 

Nie możesz zasnąć? Spróbuj wyciszyć organizm za pomocą jogi. Przedstawiamy pięć prostych ćwiczeń, które pomogą Ci szybciej zasnąć.

5 Yoga Poses To Help You Fall Asleep from The Huffington Post on Vimeo.

Bibliografia

  1. Eur Heart J, 2011; 32: 1484–92
  2. sleepfoundation.org

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny