Jesteś terapeutą?

Ile spać, żeby się wyspać?

Nie ma lekko... Naukowcy ostrzegają, że sen krótszy niż 7 godzin na dobę zwiększa ryzyko chorób serca. Jeśli zaś śpimy za długo, to ryzykujemy udarem. Bezsenność z kolei prowadzi do depresji. I jak tu zasnąć?

30 marzec 2015
Artykuł na: 4-5 minut sen
Zdrowe zakupy

Dorosły człowiek podczas nocnego odpoczynku przechodzi od 4 do 6 cykli snu, które trwają przeciętnie od 80 do 120 minut. Różnice pomiędzy długością snu poszczególnych ludzi mogą być więc znaczące.

Według statystyk każda osoba śpi około pół godziny krócej niż powinna, co w konsekwencji ma wpływ na ogólny stan zdrowia. Zimą śpimy odrobinę dłużej niż latem.

Najzdrowszy jest głęboki sen, który dobrze regeneruje cały organizm i wzmacnia system immunologiczny organizmu, dzięki czemu łatwiej jest się nam obronić przed atakami bakterii i wirusów.

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym paradoksalnie, potrzebujemy go mniej.

Jeśli śpisz za długo, uważaj na serce!

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge dowiedli, że osoby, które przez 10 lat spały regularnie po 8 godzin każdej nocy, miały dwukrotnie większe ryzyko udaru niż Ci, którzy spali krócej.

Myślisz, że skoro nie masz czasu spać tak długo, to nic Ci nie grozi? Nic bardziej, mylnego! Jeśli śpisz zbyt krótko, masz 46% szans na udar.

Istnieje również niewielkie ryzyko zachorowania w przypadku osób, które regularnie sypiają 6 godzin lub jeszcze krócej. Według naukowców jednak nie jest to już tak istotne, ponieważ problemy zdrowotne można wytłumaczyć innymi przyczynami.

Naukowcy przez dziesięć lat monitorowali nawyki zdrowotne oraz gromadzili dane opisujące zachowania mające wpływ na przebieg snu 10 tys. osób w wieku 42-81 lat. W ciągu całego okresu badania u 346 uczestników doszło do udaru mózgu. Jakie były tego przyczyny?

Nie dosypiasz? Ryzykujesz udarem!

Naukowcy odkryli, że ryzyko wystąpienia udaru było wyższe u tych, którzy sypiali zbyt długo.

Ci, którzy sypiali za długo zarówno na początku obserwacji, jak i pod jej koniec - po 10 latach - byli obciążeni aż dwukrotnie większym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu!

Nie możesz zasnąć? Wypróbuj metodę deprywacji snu!

Bezsenność może być zabójcza dla zdrowia i prowadzić do depresji. Organizm, który zbyt długo domaga się odpoczynku i nie może zaspokoić potrzeby wyciszenia, prędzej czy później, odmówi posłuszeństwa. Co robić, kiedy nie możemy zasnąć?

W psychiatrii sporym zainteresowaniem lekarzy i specjalistów cieszy się tzw. metoda deprywacji snu. Na czym polega?

Deprywacja to stan wywołany brakiem możliwości zaspokojenia istotnej potrzeby lub popędu, w tym przypadku snu.

Naukowcy dowodzą, że osoby, które cierpią na problemy z zasypianiem, powinny powstrzymać się od snu (maksymalnie dwie doby w tygodniu). Czy to może pomóc?

Okazuje się, że metoda ta okazuje się być niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów chorych na depresję. Po długotrwałym braku snu obserwuje się gwałtowną, choć krótkotrwałą, poprawę nastroju i samopoczucia.

 

Sleep and live from Adam Blumert on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT