Jesteś terapeutą?

Świnki morskie pomagają pacjentom z poważnymi urazami mózgu

Udowodniono, że kontakt ze zwierzętami pomaga osobom z uszkodzeniem mózgu na nowo cieszyć się życiem.

06 maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty mózg
Zdrowe zakupy

Urazowe uszkodzenie mózgu, albo uraz wewnątrzczaszkowy, wiąże się często z zaburzeniami świadomości, bólami głowy, problemami z równowagą i wymiotami, a niekiedy także z niedowładem lub porażeniem kończyn. Pacjenci doświadczają problemów z komunikacją, częściej wpadają w gniew, unikają kontaktu z otoczeniem. Zdarza się też, że uraz mózgu wpływa na ich charakter i zmienia nie do poznania.

Oprócz interwencji lekarskiej chorzy są poddawani terapii, która ma na celu pomóc im na nowo panować nad swoim ciałem, a także prowadzić życie społeczne. Okazuje się, że pacjenci szybciej wracają do zdrowia, jeżeli w czasie leczenia wchodzą w interakcje ze zwierzętami.

Specjaliści zaprosili do badania 19 ochotników z urazowymi uszkodzeniami mózgu, którzy mieli uczestniczyć zarówno w sesjach psychoterapii, jak i zooterapii, przy czym każdy pacjent indywidualnie z lekarzem wybierał, z którym zwierzęciem chce mieć kontakt: koniem, osłem, owcą, kozą, świnią miniaturką, kotem, kurą, królikiem czy świnką morską.

Podczas każdej sesji uczestnicy mieli wykonać zadanie indywidualne lub w asyście zwierzęcia, np:

  • zebrać warzywa w ogródku / nakarmić świnkę morską
  • spacerować z piłką / spacerować ze świnią miniaturką
  • wytrzeć meble z kurzu / posprzątać klatkę królika w jego obecności

Po każdej sesji ochotnicy wypełniali kwestionariusz dotyczący ich samopoczucia i gotowości do uczestnictwa w kolejnej sesji.

Wyniki badania uznano za zadowalające: pacjenci z urazami mózgu, którzy wchodzili w interakcje ze zwierzętami, lepiej mówili, częściej nawiązywali kontakt wzrokowy z terapeutą oraz wykazywali łagodniejsze zachowanie w kontaktach z innymi osobami. Autorzy pracy wierzą, że terapia z udziałem zwierząt przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT