Jesteś terapeutą?

Im mniej słońca, tym większe ryzyko demencji starczej

W naszej strefie klimatycznej na starość potrzebujemy dostępu do większej ilości promieni słonecznych, by zapobiec demencji starczej.

19 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty mózg opalanie
Zdrowe zakupy

Promienie słoneczne są głównym źródłem witaminy D. Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że ich niewystarczająca ilość jest jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju otępienia starczego, a także może powodować poważne zmiany w mózgu.

Wśród osób starszych, u których obserwuje się niedobory witaminy D, trzy razy szybciej dochodzi do zaburzeń zdolności poznawczych niż u ich rówieśników z prawidłowym poziomem tego składnika.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że po 60. roku życia warto rozważyć przyjmowanie suplementów z witaminą D i częściej przebywać w nasłonecznionym otoczeniu.

W ciągu 5 lat badacze analizowali poziom witaminy D wśród 382 zróżnicowanych rasowo kobiet i mężczyzn powyżej 75. roku życia. Wszyscy uczestnicy cierpieli na niedobór witaminy D (poniżej 12 ng/mL we krwi) lub mieli jej niewystarczającą ilość (między 12 a 20 ng/mL we krwi).

Badania wykazały, że u osób cierpiących na niedobór witaminy D trzy razy szybciej dochodziło do zmian związanych z demencją starczą w porównaniu do pozostałych uczestników. Okazało się, że utrata funkcji poznawczych zaczęła być zauważalna w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia badania.

above from suishu ikeda on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT