Jesteś terapeutą?

Suplement z buraka może leczyć schizofrenię

Istnieje nadzieja, że suplement diety o nazwie betaina może łagodzić niektóre z najgorszych objawów schizofrenii. Substancja ta jest już stosowana w leczeniu choroby metabolicznej o nazwie homocystynuria.

Artykuł na: 2-3 minuty mózg medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Betainę testowano jak dotąd wyłącznie na myszach laboratoryjnych. Chociaż wyniki były pozytywne, japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego twierdzą, że nie mogą mieć pewności co do tego, że podobne działanie dotyczyłoby również ludzi.

Na schizofrenię nie ma skutecznego leku, a obecnie stosowane farmaceutyki niosą za sobą szereg działań niepożądanych – powiedział główny naukowiec dr Nobutaka Hirokawa. Suplement, pozyskiwany z buraków cukrowych, oddziałuje na powiązane z chorobą geny z rodziny kinezynowej, jak również innego genu syntetyzującego betainę.

Nieprawidłowości w ich obrębie są wśród chorych na schizofrenię powszechne. Myszy z tymi genetycznymi nieprawidłowościami wykazywały objawy schizofrenii, w tym słabość interakcji społecznych i przesadne reakcje na nagły hałas. Jednak kiedy podawano im w diecie trzykrotność zwyczajowej ilości betainy, zachowywały się normalnie.

Naukowcy nie są pewni co do tego, jak dokładnie działa betaina, ale wiedzą, że zapobiega chemicznym uszkodzeniom powodującym powiązane z objawami schizofrenii dysfunkcje. Przez zahamowanie szkodliwego procesu betaina umożliwia genom kinezynowym skuteczne funkcjonowanie. – Wiemy, że u chorych na schizofrenię poziom betainy w mózgu się obniża. Badanie silnie sugeruje, że substancja ta może być opcją terapeutyczną, przynajmniej w przypadku niektórych rodzajów tej choroby – mówi dr Hirokawa.

Bibliografia
  • Cell Reports 2021; 35: 108971
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT