Zakażenia układu moczowego

Należę do kobiet podatnych na zakażenia układu moczowego i chciałabym uniknąć ciągłego przyjmowania antybiotyków. Czy istnieją jakieś naturalne środki, które pomogłyby mi zapobiec ZUM?

05 styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Zakażenia układu moczowego (ZUM) najczęściej zdarzają się wtedy, gdy bakterie przedostaną się do dróg moczowych przez cewkę moczową (przewód wyprowadzający mocz poza ciało) i namnażają się w pęcherzu moczowym. Kobiety są na nie szczególnie wrażliwe z uwagi na swą budowę anatomiczną - bliskość cewki moczowej i odbytu oraz krótką odległość między ujściem cewki moczowej a pęcherzem.

Po wyeliminowaniu z diety pszenicy, mleka, benzoesanów, azotynów, azotanów, barwników spożywczych i innych substancji dodawanych do żywności, około 90% pacjentów cierpiących na zakażenia układu moczowego zaobserwowało złagodzenie szerokiej gamy chronicznych objawów.

Skuteczność soku z żurawin - znanego ludowego lekarstwa na zapalenia pęcherza moczowego i inne zakażenia układu moczowego - została potwierdzona naukowo.

O ile nie istnieje zbyt wiele dowodów na to, że może on skutecznie leczyć zakażenia układu moczowego, gdy już się ono rozwinie, to picie soku z żurawin lub przyjmowanie tabletek z ekstraktem z żurawin może być skutecznym środkiem zapobiegawczym, który z czasem znacznie zmniejsza ilość zakażeń układu moczowego, które się u Ciebie rozwijają.

Wydaje się, że mechanizm działania żurawiny polega na uniemożliwianiu agregacji i przylegania do dróg moczowych bakteriom Escherichia coli powodującym zakażenia układu moczowego, co ułatwia ich usunięcie z ciała.

Aby zapobiec zakażeniom układu moczowego, należy pić 300–500 ml dziennie niesłodzonego soku żurawinowego lub przyjmować 400 mg skoncentrowanego ekstraktu z żurawiny dwa razy dziennie. Ponadto możesz spróbować przyjmować następujące naturalne środki.

Probiotyki na zakażenia układu moczowego

Pewne rodzaje „dobrych bakterii” stosowane dopochwowo w postaci globulek mogą skutecznie zapobiegać zakażeniom układu moczowego.

W pewnym przeprowadzonym na niewielkiej liczbie osób badaniu stwierdzono, że stosowanie co drugą noc globulek dopochwowych zawierających Lactobacillus crispatus (przedstawiciela złożonej rodziny L. acidophilus) przez rok doprowadziło do znaczącego zmniejszenia liczby infekcji u kobiet w porównaniu z poprzednim rokiem.

Globulki dopochwowe z probiotykami można kupić w każdej aptece bez recepty. Skuteczną alternatywą jest również przyjmowanie probiotyków doustnie.

L. rhamnosus GG jest jednym ze szczepów, w stosunku do których udowodniono, że stosowane jako suplement skutecznie zmniejszają częstotliwość zakażeń układu moczowego.

Witamina C

Nie piszesz, czy jesteś w ciąży, ale kobiety ciężarne są szczególnie wrażliwe na zakażenia układu moczowego. Można obniżyć ryzyko rozwinięcia się zakażenia przez suplementację witaminy C wraz z siarczanem żelaza (przyswajalna postać żelaza) i kwasu foliowego.

W pewnym badaniu przeprowadzonym na kobietach w ciąży stwierdzono, że skuteczne były nawet niewielkie dawki (100 mg witaminy C, 200 mg siarczanu żelaza i 5 mg kwasu foliowego). Uważa się, że działanie witaminy C polega na zakwaszaniu moczu, co stwarza nieprzyjazne środowisko dla bakterii E. coli powodującej zakażenia układu moczowego.

Dawkowanie: 100 mg/dzień

Mącznica

Znana także jako niedźwiedzie grono lub chrościna, Arctostaphylos uva-ursi również zapobiega i leczy zakażenia układu moczowego. W pewnym badaniu przyjmowanie przez rok suplementów zawierających standaryzowane ekstrakty z liścia mącznicy oraz z liścia i korzenia mniszka całkowicie zapobiegało wszelkim infekcjom w tym okresie.

Najlepiej przyjmować to zioło przy pierwszych oznakach. W kwestii odpowiedniego dla Ciebie dawkowania skonsultuj się z doświadczonym zielarzem.

Bibliografia

  1. Drugs, 2009; 69: 775–807; Cochrane Database Syst Rev, 2008; 1: CD001321
  2. Food Sci Biotechnol, 2011; 5: 1315–21
  3. Clin Ther, 1992; 14: 11–6
  4. Int J Antimicrob Agents, 2006; 28 Suppl 1: S30–4
  5. Altern Med Rev, 2008; 13: 227–44
  6. Acta Obstet Gynecol Scand, 2007; 86: 783–7
  7. Nitric Oxide, 2001; 5: 580–6
  8. Curr Ther Res, 1993; 53: 441–3
  9. Altern Med Rev, 2008; 13: 227–44
  10. PLoS One, 2008; 3: e2040
  11. Scand J Prim Health Care, 1998; 16: 37–9

d-Mannoza

Badania laboratoryjne oraz badania na zwierzętach wykazały, że ten cukier prosty, łatwo dostępny w postaci suplementu, działa w podobny sposób, jak sok z żurawiny, powstrzymując bakterie z pewnych szczepów przed przyleganiem do nabłonka dróg moczowych.

Ponieważ jednak nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach, nie istnieją mocne dowody na to, że d-mannoza jest rzeczywiście skuteczna.

Akupunktura

Akupunktura może skutecznie zapobiegać ZUM. Skuteczność tej starożytnej techniki badano, porównując ją do "fałszywej akupunktury" (polegającej na wbijaniu igieł w nieprawidłowy sposób lub w nieprawidłowe miejsca) i braku leczenia.

Po 6 miesiącach u 85% kobiet, które poddano prawdziwej akupunkturze, nie wystąpiły zakażenia układu moczowego. Dla porównania zachorowalność na tę chorobę wyniosła 58% w grupie, w której stosowano fałszywą akupunkturę i 36% w grupie, której nie poddano leczeniu.

Dieta zapobiegająca problemom z układem moczowym

Zdaniem znanej dietetyczki, dr Marilyn Glenville, zwracanie uwagi na to, co się je i pije też może pomóc w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego.

W swojej książce The Natural Health Bible for Women (Londyn: Duncan Braid Publishers, 2010) daje następujące rady:

  • Unikaj zakwaszających pokarmów i napojów, takich jak herbata, kawa, alkohol, cukier, mięso, pikantne potrawy i nierozcieńczone soki z owoców cytrusowych.
  • Prowadź dziennik spożywanych pokarmów, by sprawdzić, jakie inne pokarmy lub napoje powodują problem.
  • Pij dużo wody, aby ułatwić wypłukiwanie bakterii z ciała. Jeśli rozwinęła się już u Ciebie infekcja, przygotuj napój jęczmienny: doprowadź do wrzenia ¼ l wody, dodaj 40 g pełnego ziarna jęczmienia i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut.

Dodaj sok z jednej cytryny i gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 10 minut, po czym zdejmij z ognia i poczekaj, aż ostygnie. Pij 1 kubek przez cały dzień, popijając od czasu do czasu po kilka łyków. Pozostałości napoju jęczmiennego można przechowywać w szczelnym naczyniu w lodówce do 24 godzin.

  • Jedz czosnek, który pomaga usuwać E. coli i inne bakterie powodujące zakażenia układu moczowego. Surowy czosnek jest skuteczniejszy niż gotowany. Posiekanym drobno czosnkiem posypuj sałatki lub użyj go do przygotowania dressingów.

Możesz także przyjmować czosnek w postaci suplementu (1000 mg ekstraktu z czosnku na dzień). Jedz organiczny jogurt z żywymi kulturami bakterii, zawierający dobroczynne bakterie (probiotyki), dzięki którym Twój układ pokarmowy zostanie skolonizowany przez korzystną florę bakteryjną.

 

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny