Jesteś terapeutą?

Męska niepłodność - pokonaj ją naturalnie!

Kiedy myślimy o problemach z zajściem w ciążę, skupiamy się przede wszystkim na roli kobiety. Co jednak, jeśli to u panów dochodzi do buntu w organizmie?

Artykuł na: 9-16 minut ciąża dziecko sex
Zdrowe zakupy

Na początek chciałabym wyjaśnić, czym niepłodność różni się od bezpłodności.

Niepłodność, czyli zaprzeczenie płodności, to stan, w którym nasz organizm nie potrafi działać tak, by w wyniku stosunku seksualnego doszło do poczęcia dziecka. Niepłodność zwykle jest czasowa i w większości przypadków podlega leczeniu. Może wynikać z zaburzeń hormonalnych, pewnych chorób, złego stylu życia, stresu lub przyjmowania niektórych leków. Po wyeliminowaniu przyczyny niepłodności organizm powinien już funkcjonować prawidłowo.

Bezpłodność to natomiast trwały i nieodwracalny stan całkowicie uniemożliwiający poczęcie dziecka. Bezpłodnym można się urodzić (np. brak macicy czy jąder) lub stać się w wyniku zabiegu (wazektomia czy podwiązanie jajowodów, ale również operacje usunięcia jąder lub macicy w terapii różnych chorób).

Większość dostępnych artykułów skupia się na leczeniu kobiecej niepłodności. Czasem jednak źródła problemów należy szukać u naszych partnerów. I tutaj zaczynają się przysłowiowe schody, bo panom zwykle trudno jest przyznać, że mają problemy w sypialni - to dla nich porównywalne do wygłoszenia nago przemówienia przy pełnej gości sali. Dlatego naszą rolą jest delikatnie poruszyć tę kwestię i wspierać ich w drodze ku zdrowiu.

Nie tylko niebieska tabletka

W przypadku zaburzeń erekcji sildenafil wydaje się pierwszym i najlepszym rozwiązaniem. To substancja przygotowana specjalnie z myślą o leczeniu chorób neurodegeneracyjnych oraz dla sportowców: dzięki tlenkowi azotu rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi - jak się okazuje, również w genitaliach. Jednak stosowanie go narzuca pewien schemat działania i pozbawia związek spontaniczności: tabletkę należy przyjąć ok. 1 godziny przed planowanym stosunkiem1. Jeśli chcecie spróbować leczenia sildenafilem, porozmawiajcie z lekarzem. Nie wszystkie dostępne w internecie produkty są bezpieczne.

Inną możliwością jest poddanie się terapii testosteronem - jego niski poziom oddziałuje również na efektywność stosunku. Ten hormon przyjmuje się najczęściej w zastrzykach - i znów zalecam wizytę u lekarza. Źle przeprowadzana terapia może skutkować chorobami układu krążenia lub rakiem prostaty2.

Istnieją także naturalne sposoby na zwiększenie poziom tego hormonu w organizmie. Jest to przede wszystkim odpowiednia dieta bogata w owoce morza i nabiał. Pomocne mogą okazać się również afrodyzjaki takie jak imbir, granat czy szparagi.

Drugą możliwością jest trening mięśni dna miednicy. Chociaż wydaje się, że skierowany jest on głównie do pań, to jeśli nie ma przeciwwskazań, panowie również mogą go wykonywać. Aby znaleźć te mięśnie, najlepiej wykonać proste ćwiczenie podczas wizyty w toalecie. W trakcie oddawania moczu trzeba na chwilę wstrzymać strumień - mięśnie, którymi tego dokonujemy to właśnie mięśnie dna miednicy. Skoro już wiemy, gdzie się znajdują, postarajmy się znaleźć czas w ciągu dnia, by je świadomie zaciskać i rozwierać. Takie ćwiczenie poprawia ukrwienie okolic intymnych - u pań zwiększa doznania podczas seksu, a u panów korzystnie wpływa na erekcję.

Trzecim naturalnym rozwiązaniem jest sport. Wysiłek fizyczny umożliwiają nam m.in. hormony sterydowe, które są wytwarzane w wyniku sygnału z mózgu. Ale zgodnie z zasadą sprzężenia zwrotnego, mózg nie potrafi określić, czy najpierw powinno dojść do wyrzutu hormonów, czy do sytuacji, w której są one potrzebne, dlatego jeśli Twój partner zacznie uprawiać jogging lub zapisze się na karate, mózg szybko zleci większą produkcję testosteronu. Ponadto wielu panów z nadwagą ma jednocześnie problemy z utrzymaniem wzwodu, dlatego dodatkowa porcja ruchu przyniesie same korzyści3.

Wymieniamy plemniki na lepsze

Okazuje się, że mężczyźni również mają swój cykl. Trwa on ok. 90 dni - mniej więcej tyle czasu musi upłynąć, by doszło do całkowitej wymiany plemników na nowe. Dlatego też nie pozwól, by Twój partner poddał się przed upływem tego terminu. Zarówno zaszkodzenie organizmowi, jak i powrót do zdrowia wymagają czasu.

A zatem, jeśli Twój partner pali, zachęć go do rzucenia nałogu - udowodniono, że nikotyna może mieć szkodliwy wpływ na komórki rozrodcze i pogarsza jakość spermy. Powinien też ograniczyć spożycie alkoholu, który może obniżać poziom ważnych dla płodności hormonów, w tym testosteronu.

Inną przyczyną złej jakości nasienia może być ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne. Pora pożegnać sprzęt elektroniczny w sypialni i ograniczyć czas spędzony przed komputerem. Poinformuj swojego partnera, że siedząc na kanapie z laptopem na kolanach sam sobie szkodzi4. Wystarczy już 30 min ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF), by plemniki utraciły ruchliwość i zwiększyło się u nich odchylenie główki - powoduje ono wolniejszy i bardziej chaotyczny ruch komórki zmniejszając jej szanse na dotarcie do jajeczka5. Na szczęście na ryku są już dostępne specjalne podkładki pod laptop, które redukują wpływ pola elektromagnetycznego na gonady. Działają one na zasadzie ekranu, który pochłania promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez laptop. Co ciekawe, materiałem ochronnym jest tutaj woda: zmienia ona szkodliwe fale elektromagnetyczne w energię cieplną. Warto zwrócić uwagę na taki produkt, zwłaszcza, że polskie rozwiązanie jest unikalne na skalę światową.

Udowodniono też, że noszenie telefonu komórkowego w kieszeni spodni zmniejsza ruchliwość plemników, a w jednym z badań wykazano, że korzystanie z telefonu przez 6 godzin dziennie już po 1 miesiącu doprowadziło do obniżenia jakości spermy o 32,3%6. Tutaj najlepszym rozwiązaniem pozostaje ograniczenie czasu rozmówi i trzymanie telefonu jak najdalej od okolic intymnych lub też po prostu stosowanie trybu samolotowego, kiedy tylko jest to możliwe.

OCzymLekarze.pl polecają!
Ekran ochronny

ADR PAD 15'' 
Przeciw elektrosmogowi

Jedyny taki na polskim rynku ekran chroniący przed polem elektromagnetycznym.

Zastosowanie: jako podkładka pod laptop, notebook, ultrabook.

Dowiedz się więcej >>

Bielizna ma znaczenie

Zwróć uwagę na majtki, które nosi Twój partner. Wbrew pozorom to również ma znaczenie. Korzystniejsze dla jego organizmu będą przewiewne bokserki niż przylegające do ciała slipy. Bokserki ułatwiając cyrkulację powietrza dbają o odpowiednią temperaturę jąder7. Przylegające do ciała slipy mogą to utrudniać, a także powodować otarcia, jeśli zostały źle dobrane. To również nie sprzyja odpowiedniemu dbaniu o okolice intymne.

Suplementy dla prawdziwych mężczyzn

Niedobór witamin i minerałów może wpływać na pracę całego organizmu, dlaczego więc z układem moczowo-płciowym miałoby być inaczej? Zwróć uwagę na obecność poniższych substancji w Waszej diecie:

Cynk i selen zwiększają liczbę plemników8. Dodatkowo cynk poprawia seksualność mężczyzn9.

Witamina C ułatwia wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu i wpływa na jakość plemników. Dzięki niej nasienie jest prawidłowo zbudowane i odpowiednio ruchliwe10. Witamina C jest również chelatem niektórych metali ciężkich, a zatrucie nimi powiązano z niepłodnością11.

Witamina E korzystnie wpływa na płodność u panów poprzez redukcję stresu oksydacyjnego w układzie moczowo-płciowym12.

Jeśli w posiłkach Twojego partnera brakuje tych składników, postaraj się zakupić wysokiej jakości suplementy.

Jak najdalej od stresu i rutyny

Czasami odpowiedź po prostu kryje się w głowie. Stres związany z pracą i domem, nieustanna chęć bycia lepszym i najlepszym, a także strach przed porażką sprawiają, że panowie mogą nie być zadowoleni z efektów miłosnych uniesień. Co więcej, udowodniono, że stres pogarsza jakość nasienia.

Z pomocą przychodzą oczywiście różne techniki relaksacji,w tym joga, tai-chi, medytacja czy feedback, ale bardziej przemawiają one do kobiet. Kąpiel połączona z aromaterapią również sprawia więcej przyjemności nam niż im. Pewnym kompromisem jest masaż olejkami, ale najlepiej sprawdzi się wyjazd, choćby na weekend. Może to być zarówno wypad do domku w lesie, jak i pobyt w czterogwiazdkowym hotelu (niektórzy najlepiej odstresowują się na festiwalach rockowych) - ważne, by z daleka od domu. Odmiana dobrze wpłynie na Was oboje, a redukcja stresu będzie sprzyjała miłosnym uniesieniom13.

Pora na wizytę u lekarza

Jeśli mimo wprowadzenia zmian nadal macie trudności z poczęciem dziecka, pora na wizytę u lekarza. Być może niepłodność jest objawem poważniejszego problemu. Specjaliści, których warto odwiedzić:

  • urolog
  • androlog
  • seksuolog
  • endokrynolog
  • wenerolog

Świadomie wymieniłam seksuologa dopiero na III pozycji - być może przyczyną zaburzeń jest infekcja dróg moczowych lub nieprawidłowa praca gruczołu krokowego (prostaty). Seksuolog może zlecić badania u lekarzy innych specjalizacji, albo też wypisać skierowanie na badanie poziomu hormonów i obecności przeciwciał pod kątem infekcji okolic intymnych. Niektóre choroby przebiegają niemal bezobjawowo, dlatego należy wykluczyć je przed podjęciem terapii.

Julia Ogorzałek

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT