Jesteś terapeutą?

Od gazowanych napojów do niepłodności

Kobiety i mężczyźni, którzy piją więcej niż 1 puszkę gazowanych napojów dziennie, zmniejszają swoje szanse na posiadanie potomstwa.

30 kwiecień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty ciąża dieta
Zdrowe zakupy

Panie pijące co najmniej 1 puszkę coli lub innego gazowanego napoju każdego dnia mają o 25% wyższe ryzyko problemów z zajściem w ciążę. W przypadku panów prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepłodności wynosi aż 33%. Takie napoje mają wpływać na jakość nasienia oraz wywoływać wcześniejszą menstruację.

To wnioski z badania przeprowadzonego przez ekspertów z Boston University School of Medicine. Po zgromadzeniu danych od prawie 4 tys. kobiet w wieku 21-45 lat i 1045 mężczyzn, którzy byli ich partnerami, badacze przeanalizowali nawyki ochotniczek i ochotników - zwłaszcza spożywaną przez nich ilość napojów gazowanych. Okazało się, że nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka (otyłość, kofeina, alkohol, nikotyna i niezdrowa dieta) napoje gazowane znacząco wpływały na możliwość zajścia w ciążę.

W Stanach Zjednoczonych problem niepłodności dotyka 15% par, a wydatki na terapię wynoszą ok. 5 mld dolarów rocznie. Zdaniem autorów badania wykluczenie z diety napojów gazowanych to prosty i tani sposób na zwiększenie szans na poczęcie dziecka.

Niepłodność to kolejny problem zdrowotny, który powiązano ze spożywaniem napojów gazowanych. Udowodniono już ich udział w rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca typu 2, alzheimer i choroby serca.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT