Jesteś terapeutą?

Czy środki toaletowe odpowiadają za niepłodność?

Antyseptyki wchodzące w skład kosmetyków stosowanych do codziennej toalety (łącznie z pastą do zębów, szamponem, kremami – a nawet kroplami do oczu!) mogą oddziaływać na komórki organizmu oraz wpływać na aktywność estrogenu.

28 grudzień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty dziecko ciąża sex
Zdrowe zakupy

Związki znane jako czwartorzędowe sole amoniowe (ang. quaternary ammonium salts, "quats") szkodzą mitochondriom i zakłócają sygnał wysyłany przez hormon płciowy estrogen, co może przekładać się na problemy z płodnością.

Owe antyseptyki od prawie 80 lat znajdują zastosowanie w kosmetykach. Uważane są za zdrowszy zamiennik triklosanu. Jednak zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kalifornia (Stany Zjednoczone), którzy przetestowali 1600 substancji i leków, z których codziennie korzystamy, to właśnie  czwartorzędowe sole amoniowe najbardziej szkodzą mitochondriom. Nie potrafią co prawda powiedzieć, jakie jeszcze konsekwencje wiążą się z ekspozycją na te związki, podtrzymują jednak wyniki wcześniejszych badań: choroba Parkinsona i niepłodność.

Czwartorzędowe sole amoniowe można znaleźć dosłownie wszędzie - w paście do zębów, płynie do płukania ust, pastylkach, spreju do nosa, kroplach do oczu, szamponach, kremach, a nawet dopochwowych gąbkach plemnikobójczych i środkach dezynfekujących.

Badania wstępne przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych na próbkach materiału. Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy podobne rezultaty osiągną w badaniach na zwierzętach. Wtedy też dowiemy się więcej o możliwym wpływie  czwartorzędowych soli amoniowych na zdrowie człowieka.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT