Jesteś terapeutą?

In vitro dla samotnych matek tylko do listopada!

Kobiety, które nie mają partnera, a w ramach zabiegu in vitro mają zamrożone zarodki i komórki jajowe, mogą je użyć tylko do 2 listopada.

20 sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty sex dziecko ciąża
Zdrowe zakupy

Ostatnia szansa na in vitro dla samotnych matek! Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności, która wchodzi w życie na początku listopada, singielki nie będą mogły skorzystać z zarodków powstałych z ich własnych komórek jajowych.

Nowe przepisy zmuszają je do wykorzystania zarodków przed 2 listopada. Jeśli nie zapłodnią ich po tym terminie, mają trzy możliwości: adopcję, kriokonserwację lub znalezienie potencjalnego ojca dziecka.

Kriokonserwacja polega na przechowywaniu zamrożonych zarodków w odpowiednich warunkach. Wiąże się to niestety z dodatkowymi kosztami. Opłata za pierwszy rok utrzymywania zarodków wynosi 900 zł. W kolejnych latach opłata jest niższa - wynosi 400 zł.

Samotna kobieta może także zupełnie zrezygnować z zarodków. Kliniki in vitro zobowiązane są jednak przechowywać je przez... 20 lat! Poza Polską takie przepisy nie istnieją. Zawsze można więc przenieść własne zarodki do zagranicznej kliniki.

Według szacunków samotne kobiety stanowią aż 5% klientów klinik leczenia niepłodności. Część z nich korzystała z ich usług dużo wcześniej i miała zamiar być zapłodniona nasieniem anonimowego dawcy.

Czy w Polsce zabrania się samotnym kobietom mieć dzieci z in vitro?

Kontrowersyjnymi przepisami zainteresowało się już Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Niestety do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika - Adama Bodnara, który rozpocznie urzędowanie dopiero 9 września, nie może zająć oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

 Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT