Jesteś terapeutą?

Ustawa o in vitro podpisana przez prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski zatwierdził ustawę o leczeniu niepłodności. Tylko jeden z jej punktów zostanie zbadany przez Trybunał Konstytycyjny

Artykuł na: 2-3 minuty sex ciąża dziecko
Zdrowe zakupy

Dzięki decyzji prezydenta in vitro będzie dostępne dla małżeństw oraz par w nieformalnych związkach, jeśli okaże się, że inne metody leczenia niepłodności, stosowane przez minimum rok, były nieskuteczne.

- Nie jestem prezydentem ludzkich sumień, tylko polskich obywateli - przekonywał w oświadczeniu Bronisław Komorowski. - Prawo nie może zmuszać nikogo i nie zmusza do jakichkolwiek zachowań niezgodnych z jego etyką - dodał prezydent w sprawie in vitro.

Sejm i senat za in vitro

W czerwcu polski parlament przyjął ustawę o in vitro. Choć senacka Komisja Zdrowia wnioskowała o odrzucenie jej w całości, to jednak niewielką przewagą głosów senatorzy poparli jej treść, zgodnie z którą możliwe będzie zapłodnienie maksymalnie 6 komórek jajowych.

Możliwe będzie dawstwo zaródków, nie będzie można natomiast tworzyć zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Projekt budził sporo kontrowersji, szczególnie po prawej stronie sceny politycznej. 

Bronisław Komorowski o in vitro podczas debaty prorodzinnej w Gniewie

 Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT