Jesteś terapeutą?

Nauka vs. wiara - między dronem aborcyjnym a nowenną przeciw in vitro

Starcie tradycji z nowoczesnością ma w Polsce długie korzenie. Podczas gdy nad Wisłą odprawiane są nowenny w intencji odrzucenia ustawy o in vitro przez senatorów, nad Odrą przelatują drony aborcyjne.

07 lipiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty sex ciąża
Zdrowe zakupy

To nie koniec batalii o in vitro w Polsce. Choć niedawno Sejm przyjął ustawę popierającą możliwość sztucznego zapłodnienia dla małżeństw i par w nieformalnych związkach, to ponad 1800 wiernych, do których przyłączyło się ponad 600 klasztorów, modli się w intencji... mądrości polityków. Pobożni katolicy oprócz odmawiania nowenn, różańców i litanii zachowują także post. Wszystko po to, by podczas najbliższej komisji senackiej (w dniach 8-10 lipca) doszło do odrzucenia uchwalonej przez Sejm ustawy.

Świat przygląda się z uwagą polskiej opinii publicznej. Choć za granicą zabiegi in vitro przeprowadza się od końca lat siedemdziesiątych, a pionierzy tej metody otrzymali już nawet Nagrodę Nobla, to w naszym kraju temat ten wzbudza nadal sporo kontrowersji.

Podczas gdy nad Wisłą trwają nowenny w intencji odrzucenia przez Senat ustawy o in vitro, zza Odry przylatują do nas "drony aborcyjne".

Za Odrą rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Feministki z holenderskiej organizacji Women on waves wysłały pod koniec czerwca z Frankfurtu nad Odrą do Słubic specjalny "dron aborcyjny" z dwoma opakowaniami tabletek aborcyjnych. Aktywistki protestowały w ten sposób w obronie praw kobiet do dostępu do medycznej aborcji i refundowanej antykoncepcji w Polsce.

Akcja miała charakter happeningu, ale nie wzbudziła zainteresowania przeciwników przerywania ciąży. Sprawą zainteresowała się jednak niemiecka policja, która żądała wyjaśnień dotyczących wywozu leków bez zgody. Pigułkę wczesnoporonną połknęła ostatecznie jedna z działaczek.

Można być pewnym, że jeszcze musi upłynąć sporo wody zarówno w Wiśle, jak i w Odrze, zanim Polacy porozumieją się w sprawie aborcji, in vitro i antykoncepcji...

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT