Jesteś terapeutą?

Dbaj o prostatę

Budzę się kilkakrotnie w ciągu nocy, gdy mój mąż wstaje do łazienki. Dzieje się to często, a ponadto parcie na pęcherz występuje u niego nagle, musi oddać mocz natychmiast. Mąż, który ma dopiero 61 lat, narzeka, że strumień jego moczu jest słaby i rozchodzi się w różnych kierunkach. Martwi mnie również to, że pogorszyła się jego kondycja seksualna - nie przypomina już mężczyzny, z którym od 19 lat tworzę szczęśliwe małżeństwo. Mimo to nadal zdecydowanie odmawia pójścia do lekarza, bo, jak mówi, czułby się zawstydzony. Szukałam w internecie informacji na temat dolegliwości męża i odkryłam, że to może być łagodny rozrost gruczołu krokowego, ale również nawet rak prostaty. Usiłowałam omówić problem z mężem i skłonić go, by poszedł do lekarza, ale bez skutku. Proszę, poradźcie mi, co zrobić?

26 styczeń 2015
Artykuł na: 9-16 minut zioła medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Musisz się wykazać stanowczością i regularnie wracać do rozmowy na ten temat. Dolegliwości męża najpewniej będą się z czasem nasilać, więc możliwe, że w końcu ulegnie i zgodzi się iść do lekarza. Bardzo ważne jest, by wcześnie dowiedzieć się, czy macie do czynienia z rakiem prostaty, czy tylko z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (ang. BPH - Benign prostatic hyperplasia) - w pierwszym przypadku wczesne rozpoznanie znacznie zwiększa szanse na operacyjne usunięcie guza. Zanim jednak zostanie postawiona diagnoza, polecam stosowanie tych naturalnych leków roślinnych, które mogą złagodzić dolegliwości Twojego męża.

Leki ziołowe

Serenoa repens - odwar sporządzony z liścia i korzenia palmy sabałowej był stosowany już przez Majów i inne ludy indiańskie jako lek na "problemy nerkowe". Pod koniec XIX wieku lekarze homeopaci i naturopaci przepisywali owoce palmy sabałowej jako medykament na choroby układu moczowo-płciowego. Liczne badania udowodniły skuteczność S. repens w leczeniu typowo męskich dolegliwości, w tym BPH, zapalenia przewodu moczowego, nykturii (oddawania moczu w nocy), częstszego oddawania moczu, osłabienia strumienia moczu, bólu oraz podrażnienia cewki moczowej.

Pygeum africanum/Prunus africana - wyciąg z kory śliwy afrykańskiej przynosi efekty podobne do palmy sabałowej. Jak wynika z oficjalnych badań, seria randomizowanych, kontrolowanych prób wykazała, że standaryzowany ekstrakt ze śliwy afrykańskiej korzystnie wpływa na pacjentów cierpiących na BPH i inne dolegliwości układu moczowo-płciowego. Wyprodukowany we Francji Tadenan to lek oparty na wyciągu z tej rośliny, najczęściej stosowany w Europie na problemy z oddawaniem moczu wynikłe z BPH bądź ze schorzeń pęcherza moczowego.

Cucurbita pepo - olej z pestek dyni w dawce 320 mg/dzień również poprawia stan pacjentów z BPH, jak udowodniono, w ciągu od 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia kuracji. Przez ostatnie stulecie napar z pestek dyni stosowany był przez homeopatów jako środek na bolesne oddawanie moczu oraz związany z tym ucisk oraz ból pleców u mężczyzn. Zawodowy naturopata lub wykwalifikowany zielarz może przepisać tego typu preparat na BPH.

Polygonum multiflorum - korzeń tej chińskiej rośliny znanej pod nazwą Fo Ti Tien albo He Shou Wu wykorzystywany jest przez medycynę Wschodu jako lek przeciwdziałający nocnemu nietrzymaniu moczu. Trzeba jednak zaznaczyć, że MHRA (Brytyjska Agencja ds. Kontroli Leków i Produktów Ochrony Zdrowia) wydała w 2006 roku ostrzeżenie, że roślina ta może wywoływać niepożądane działanie szkodzące wątrobie. Może więc lepiej nie decydować się na stosowanie środków zawierających ten składnik.

Leki roślinne na raka prostaty

Jest to najczęściej występująca odmiana raka u mężczyzn należących do kultury współczesnego Zachodu, a mimo to dotąd nie opracowano skutecznych metod zapobiegania temu nowotworowi. Przedstawione poniżej rośliny mogą okazać się pomocne w przypadku wystąpienia choroby.

Likopen. Ten karotenoid to naturalny związek występujący przede wszystkim w pomidorach i ich przetworach. Badania epidemiologiczne przeprowadzone przez profesora Edwarda Giovanucciego w Brigham and Women’s Hospital i na Uniwersytecie Medycznym Harvarda sugerują, że spożywanie dużej ilości pomidorów ze względu na zawarty w nich likopen może chronić przed rakiem prostaty, w tym także przed jego bardziej śmiertelnymi odmianami. Ryzyko wystąpienia tego nowotworu miałoby spaść o około 30-40%, jednak inne badania tego nie potwierdziły.

Podczas badań zakrojonych na szeroką skalę prowadzonych w latach 1986-1998 profesor Giovanucci zaobserwował, że jedzenie 2 do 4 porcji sosu pomidorowego tygodniowo obniża ogólne ryzyko zachorowania na raka prostaty o 35%, natomiast ryzyko wystąpienia zaawansowanej formy nowotworu (tj. rozprzestrzenionego poza gruczoł krokowy) spada o 50%.

Jedzenie 2 do 4 porcji sosu pomidorowego tygodniowo prowadzi do obniżenia ogólnego ryzyka zachorowania na raka prostaty o 35%, natomiast ryzyko wystąpienia zaawansowanej formy nowotworu spada o 50%.

Jednakże inne badania, w tym kontrolowane eksperymenty dietetyczne, nie potwierdzają hipotezy zakładającej zbawienne działanie likopenu. Przyczyną rozbieżności mogła być różna ilość likopenu stosowana w poszczególnych badaniach (mogła być za mała, by spowodować zmianę jego poziomu we krwi) oraz to, że poszczególne produkty na bazie pomidorów mają znacząco różną zawartość likopenu, jak również fakt, że metody badania jego zawartości we krwi nie są tak samo dokładne.

Bibliografia

 1. McKenna DJ et al. Botanical Medicines: The Desk Reference for Major Herbal Supplements,
 2. nd edn. London, Oxford, New York, NY: The Haworth Press, 2002: 857–86 2 Curr Ther Res, 1995; 56: 796–817
 3. Cochrane Database Syst Rev, 2002; 1: CD001044
 4. Neurourol Urodyn, 1997; 16: 583–99
 5. Nutr Res Pract, 2009; 3: 323–7
 6. Boericke W. Pocket Manual of Homoeopathic Materia Medica: Comprising the Characteristic and Guiding Symptoms of All Remedies. Formur International Publishing, 1982
 7. Bensky D, Gamble A. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica (revised edn). Seattle, WA: Eastland Press, 1993: 328–9
 8. www.mhra.gov.uk
 9. Exp Biol Med [Maywood], 2002; 227: 852–9
 10. J Natl Cancer Inst, 2002; 94: 391–8
 11. Int J Epidemiol, 1998; 27: 359–64; Cancer Lett, 2000; 150: 41–8; Cancer Causes Control, 2000; 11: 565–76
 12. Cancer Causes Control, 2006; 17: 169–80; Pharmacol Res, 2007; 56: 140–7
 13. Prostate, 1998; 34: 92–9

W przyszłości warto byłoby opracować sposób mierzenia zawartości likopenu we krwi populacji w bardziej sprecyzowany i bezpośredni sposób. Tak czy inaczej, obecne dane wskazują jasno, że jedzenie pomidorów (zwłaszcza gotowanych) i produktów z nich przygotowanych może przynieść korzyści.

Panax ginseng - wyciąg z korzenia żeń-szenia koreańskiego (po przetworzeniu w wysokiej temperaturze) ma działanie przeciwnowotworowe, niespecyficzne dla konkretnego organu - tak wynika z epidemiologicznych badań populacyjnych przeprowadzonych w Korei. Istotne jest, by nie pomylić żeń-szenia koreańskiego z amerykańskim, syberyjskim, nepalskim lub himalajskim (Panax pseudo-ginseng).

HMRlignan™ - lignany pozyskane ze świerka pospolitego to polifenole o właściwościach antyrakowych, przeciwutleniających i estrogenizujących. Działanie przeciwnowotworowe jest szczególnie silne w obrębie prostaty.

Cernitin™ - szwedzki preparat będący wyciągiem z pyłku kwiatów, zawierający wiele substancji aktywnych. Po ekstrakcji rozpoznano dwie specyficzne frakcje: rozpuszczalną w wodzie T60™ oraz rozpuszczalną w tłuszczach GBX™ zawierającą naturalne inhibitory jełczenia. Obie te frakcje mają w składzie szeroką gamę substancji aktywnych, m.in. witaminy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, minerały, alkohole długołańcuchowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, prekursory prostaglandyn, enzymy oraz hormony roślinne.

Preparat badano pod kątem wpływu na układ immunologiczny i funkcje wątroby. Większość badań skupia się jednak na efektach w leczeniu chronicznego zapalenia gruczołu krokowego, które nie jest wywołane urazami, naderwaniem mięśni, infekcją czy innymi typowymi przyczynami.

W ramach jednego z badań eksperci przez półtora roku podawali cernitin piętnastu pacjentom w wieku od 23 do 63 lat cierpiących na chroniczne zapalenie prostaty bądź prostatodynię (ból w obrębie prostaty lub miednicy). Pod koniec badania siedmiu pacjentów było wolnych od objawów, sześciu odnotowało znaczącą poprawę i tylko 2 nie zareagowało na terapię. U dwóch wystąpił nawrót symptomów, które jednak ustąpiły po wznowieniu terapii.

Badacze doszli do wniosku, że cernitin "jest skuteczny w leczeniu chronicznego zapalenia prostaty i prostodynii", a rezultaty badań sugerują, że pyłek ten ma "właściwości przeciwzapalne oraz antyandrogenizujące".

Ekstrakt uzyskiwany z pestek winogron, w których znajduje się wiele witaminy E, kwasu linolowego oraz procyjanidyn fenolowych, jest skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych, ponieważ wzmaga proces apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórek).

Naukowcy z University of Colorado Cancer Center, ośrodka zajmującego się badaniem nowotworów, doszli do interesujących wniosków, które zawarli w raporcie opublikowanym w listopadzie 2013 na łamach prestiżowego magazynu "Nutrition and Cancer", a wcześniej zamieszczonym w Internecie.

Z raportu wynika, że główny aktywny składnik ekstraktu z nasion winogron, zsyntetyzowany w warunkach laboratoryjnych, nazwany B2G2, zabija komórki rakowe prostaty, a przy tym pozostawia zdrowe komórki nienaruszone.

Na koniec muszę powtórzyć, abyś próbowała jednak przekonać męża do wizyty u lekarza w celu postawienia diagnozy - nie tylko dla jego spokoju ducha, ale i dla Twojego.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT