Jesteś terapeutą?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

26 listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty mikrobiom stan zapalny
Zdrowe zakupy

Naukowcy z Cornell University upewniają się przed operacją czy mikrobiom jelitowy pacjenta jest zdrowy, co może zmniejszyć ryzyko zakażenia sztucznych stawów.

Zakażenia pooperacyjne występują rzadko i dotyczą zaledwie 1% pacjentów, jednak z racji tego, że rocznie milion Amerykanów decyduje się na operację wymiany stawu kolanowego lub biodrowego, to około 10 000 zakaża się patogennymi bakteriami.

Naukowcy twierdzą, że odpowiednie przygotowanie pacjenta poprzez wcześniejsze zastosowanie probiotyków może zmniejszyć ryzyko infekcji bakteryjnych. Naukowcy pozostawili jednak bez odpowiedzi ważniejsze pytanie: czy złe bakterie jelitowe powodują zakażenie i prowadzą do niepełnosprawności związanej z zapaleniem stawów? W takim przypadku, zamiast mówić pacjentom, że ich choroba zwyrodnieniowa związana jest ze zużyciem stawów, trzeba zweryfikować czy nie jest ona spowodowana zakażeniem bakteryjnym.

Źródło: ClinOrthopRelatRes,2019Jun17

Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT