Jesteś terapeutą?

Zapalenie stawów zaczyna się w dziąsłach?

Obecnie za główną przyczynę wielu chorób uważa się problemy z jelitami. Zdaniem naukowców drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu może należeć do jamy ustnej.

06 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty stan zapalny zęby
Zdrowe zakupy

Od paradontozy do reumatoidalnego zapalenia stawów? Taką zależność odkryli eksperci z Leeds Biomedical Research Centre (Wielka Brytania). Zgodnie z ich publikacją, bakterie żyjące w jamie ustnej mogą odpowiadać za nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, która wywołuje obrzęk i ból towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Autorom pracy udało się ustalić, że osoby znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania na RZS są również 2 razy bardziej narażone na problemy z jamą ustną.

Parodontoza częściej występuje u pacjentów ze zdiagnozowanym RZS, a bakterie z jamy ustnej udało się już wykryć w okolicach zajętych chorobą stawów. Jednak najsilniejszym argumentem za powiązaniem między tymi dwiema chorobami jest reakcja autoimmunologiczna. We wczesnym stadium reumatoidalnego zapalenia stawów, zanim jeszcze pojawią się kluczowe objawy, białe krwinki wytwarzają specjalne przeciwciała ukierunkowane właśnie na bakterie żyjące w jamie ustnej.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT