Jesteś terapeutą?

Probiotyki chronią przed osteoporozą

Suplementy z dobroczynnymi bakteriami dwukrotnie obniżają ryzyko zmian, które prowadzą do ubytków w kościach i złamań.

07 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty mikrobiom jelita kości
Zdrowe zakupy

Probiotyki to nie tylko zdrowy układ odpornościowy. Okazuje się, że chronią również kości przed osteopenią i osteoporozą.

Wiele kobiet po 80. roku życia cierpi z powodu tych schorzeń - nawet niegroźny dotychczas upadek może zakończyć się w ich przypadku złamaniem. Dodatkowo mają one utrudniony dostęp do leków, jako że takie środki nie są przepisywane profilaktycznie, a dopiero, kiedy uda się zdiagnozować ubytki w kościach.

Jednak panie, które stosują probiotyki co najmniej przez rok, mają 2 razy lepsze wyniki badań densometrycznych niż ich koleżanki. Tak twierdzą szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu. Przebadali oni skuteczność suplementacji bakteriami ze szczepu Lactobacillus reuteri 6475 (których dobroczynny wpływ na organizm został już udowodniony) na grupie 90 ochotniczek w średnim wieku 76 lat, u których zdiagnozowano nieznaczne zmniejszenie gęstości kości. Połowa z nich przyjmowała probiotyki, pozostałe stanowiły grupę placebo (kontrolną).

Suplementy z dobroczynnymi bakteriami nie tylko poprawiły gęstość kości, ale też nie wywołały żadnych działań niepożądanych.

Dotychczas tego typu eksperymenty przeprowadzano jedynie na myszach, dlatego też badanie przeprowadzone przez szwedzkich ekspertów uważa się za przełomowe.

Bibliografia

  1. J Intern Med, 2018 Jn 21. doi: 10.111/joim.12805
Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT