Jesteś terapeutą?

Nowe możliwości zielonej herbaty

Badanie przeprowadzone w Teksasie zachęca do picia zielonej herbaty i praktykowania tai-chi. To sposób na utrzymanie kości w dobrej kondycji, czyli uniknięcie osteoporozy.

27 kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty dieta ruch kości
Zdrowe zakupy

Eksperyment przeprowadzono wśród kobiet, które zauważyły u siebie pewne objawy zaniku kości, czyli osteopenii prowadzącej do osteoporozy. Wiele wcześniejszych badań potwierdziło, że choć ćwiczenia tai-chi nie powstrzymują utraty masy kostnej, to w znacznym stopniu ten proces spowalniają. Spektakularne różnice w gęstości kości odnotowano np. u ochotniczek, które uprawiały tai-chi pięć razy w tygodniu przez rok1.

Tym razem naukowcy postanowili zbadać, jak na układ kostny wpłynie połączenie treningów tai-chi z piciem zielonej herbaty, uchodzącej za panaceum na niemal wszystkie dolegliwości. W ciągu 6 miesięcy dzięki wykonywaniu ćwiczeń (3 jednogodzinne sesje tygodniowo) oraz przyjmowaniu wraz z herbatą (500 ml dziennie) obecnych w niej polifenoli u badanych wrócił do normy metabolizm kości, a także zwiększyła się ich mineralna gęstość.

O czym to świadczy?

Bibliografia

  1. K. Chan, L. Qin, M. Lau et al., Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, vol. 85, no. 5, pp. 717–722, 2004
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21766228

Wykonywanie ćwiczeń tai-chi w połączeniu z piciem zielonej herbaty wywołuje biochemiczne reakcje wspomagające naturalne procesy regeneracji kości2. Z wiekiem kości tracą gęstość i stają się kruche m.in. wskutek niedoborów pewnych minerałów, głównie wapnia. Wiąże się to ze spowolnionym metabolizmem, który nie nadąża za potrzebami organizmu. Rośnie w związku z tym ryzyko złamań osteoporotycznych kręgosłupa, a także kości udowych.

Problem jest bardzo poważny, gdyż mogą one być pierwszym objawem osteoporozy, a w dodatku często prowadzą do kalectwa, zwłaszcza w przypadku złamania szyjki kości udowej. Wyniki badania powinny zainspirować również młode kobiety. Tai-chi i zielona herbata są dzisiaj powszechnie dostępne, a więc wystarczy chcieć!

Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 3/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 3/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT