Jesteś terapeutą?

Tai-chi i fibromialgia

Ta choroba znalazła się na pierwszych stronach gazet, kiedy piosenkarka Lady Gaga wyznała, że cierpi z jej powodu. Nowe badania dają obiecujące wyniki: fibromialgię można leczyć dzięki tai-chi!

04 lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna ruch
Zdrowe zakupy

Fibromialgia to stan przewlekłego zmęczenia połączony z bólem mięśni i kości. Standardowa terapia opiera się na przyjmowaniu leków i wykonywaniu ćwiczeń aerobowych.

Tai-chi może jednak stanowić powiew świeżości w leczeniu fibromialgii. Udowodniono to w badaniu z udziałem 226 chorych, których podzielono na 2 grupy: tai-chi i aerobik. Po roku obserwacji odnotowano poprawę stanu zdrowia ochotników w obu grupach, ale to grupa tai-chi miała lepsze wyniki. Jej członkowie ćwiczyli 1-2 razy w tygodniu przez 6 miesięcy.

Zlecane najczęściej przez lekarzy ćwiczenia aerobowe to jazda na rowerze, marsz i pływanie. Nie każdy chory na fibromialgię może je wykonywać. Tymczasem, zdaniem naukowców z Tufts University School of Medicine, którzy przeprowadzili badanie, nie istnieją przeciwwskazania do praktykowania tai-chi. Ta forma medytacji w ruchu angażuje cały organizm. Osoby ćwiczące tai-chi skupiają się na głębokim oddychaniu i powolnym, płynnym wykonywaniu każdego gestu.

Wcześniejsze badania potwierdziły, że tai-chi może wzmacniać mięśnie i kości, łagodzić stany zapalne stawów oraz poprawiać ruchomość pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT