Jesteś terapeutą?

Japoński masaż na fibromialgię

Ta dolegliwość, objawiająca się bólem mięśni i kości oraz ogólnym zmęczeniem, niełatwo poddaje się leczeniu. Brazylijscy naukowcy znaleźli jednak na nią sposób.

08 listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna ból mięśnie
Zdrowe zakupy

Rezultaty badania, które zostało przeprowadzone na wydziale medycznym uniwersytetu w São Paulo, jednym z najlepszych na świecie1, są bardzo obiecujące. Wykazano, że japoński masaż shiatsu łagodzi bóle spowodowane fibromialgią, a także pozytywnie wpływa na jakość snu i ogólne samopoczucie. "Biorąc pod uwagę, jak wiele osób cierpi na tę chorobę, warto rozważyć włączenie masażu shiatsu do procedur medycyny zachodniej" - uważają autorzy eksperymentu.

8 tygodni dla zdrowia

W badaniu wzięło udział 34 pacjentów cierpiących na fibromialgię, których podzielono na dwie 17- osobowe grupy. Pierwszą poddano 16 sesjom shiatsu trwającym po 50 minut, drugą zaś - sesjom specjalnych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie. Po ośmiu tygodniach obie grupy poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego występowania bólu, jakości snu i poczucia niepokoju.

Bibliografia

  1. Yuan S.,Berssa Neti A., Marquesa. A, Annals of the Rheumatic Diseases,2012,vol.71, supl.3

Inna jakość życia

Zaledwie 29% pacjentów z grupy shiatsu zadeklarowało, że fibromialgia nadal w dużym stopniu utrudnia im codzienne życie, podczas gdy przed eksperymentem ten odsetek wynosił 70%. W grupie wykonującej tylko ćwiczenia różnica nie była tak spektakularna (59% do 64%). Warto podkreślić, że 54% pacjentów oceniło, iż w ich przypadku mniej dokuczliwe stały się również częste w fibromialgii bóle nocne. Krótko mówiąc, shiatsu wpływa na komfort życia.

Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 2/2016
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 2/2016
Holistic Health
Kup teraz
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT