Jesteś terapeutą?

Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Skrzypienie i trzeszczenie kolan może wskazywać na wczesne stadium artretyzmu. Nawet jeśli kolano nie boli.

16 lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty stan zapalny
Zdrowe zakupy

Miliony pacjentów po czterdziestce doświadczają skrzypienia kolan. Naukowcy i lekarze latami nie mogli dojść do porozumienia, czy jest ono powiązane z artretyzmem, czy też stanowi niegroźny, ale uciążliwy objaw starzenia się. Również wyniki przeprowadzanych wcześniej badań nie dawały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Być może przyczyną sprzecznych rezultatów była przyjęta metoda: kolana ochotników badano podczas studiów jedynie raz, ignorując fakt, że artretyzm rozwija się latami.

Dlatego też na potrzeby najnowszego badania zorganizowano grupę 3 495 ochotników i poświecono kilka lat, aby poznać możliwe przyczyny skrzypienia kolan. Naukowcy zebrali od uczestników dane dotyczące ich wieku, BMI i innych czynników sprzyjających artretyzmowi. Przez 4 lata raz do roku ochotnicy zgłaszali się na RTG kolan i wypełniali kwestionariusze dotyczące bólu stawów i skrzypienia kolan.

W pierwszej fazie badania wykluczono osoby całkowicie zdrowe, których ankiety i zdjęcia rentgenowskie potwierdzały dobrą kondycję stawów. Następnie do drugiego etapu dopuszczono jedynie ochotników, którzy albo doświadczali problemów ze stawami, ale ich RTG było poprawne, albo też nie odczuwali żadnych symptomów choroby, mimo negatywnych wyników badań rentgenowskich. Po 4 latach ogłoszono wyniki eksperymentu.

U 18% badanych doszło do pogorszenia objawów i rozwinięcia się artretyzmu. Wśród nich 65%  stanowiły osoby, które już na początku studiów zgłaszały skrzypienie w stawach.

Autorzy badania podkreślają jednocześnie, że nie zawsze skrzypienie kolan musi świadczyć o chorobie. Zwracają jednak uwagę, że dźwięki powinny wzbudzić naszą czujność i zmusić do poszukania ich przyczyny.

Bibliografia

  1. International New York Times, May 12, 2017
  2. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/acr.23246/abstract;jsessionid=51B1B88B983B5D95EFDB4A8798494A78.f02t04
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT