Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to choroba praktycznie na własne życzenie. Obecnie jest to najczęstsza przyczyna bólu kręgosłupa a jednocześnie największy problem społeczny. Według badań TNS na bóle kręgosłupa cierpi ponad połowa Polaków!

07 marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Gdzie należy szukać przyczyny?

Problem zmian zwyrodnieniowych polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących funkcjonalne połączenie kręgów.

Największy wpływ na rozwój zmian mają m.in.:

  • przebyte urazy kręgosłupa
  • przeciążenia związane z uprawianiem sportu
  • deformacje kręgosłupa - zwłaszcza skolioza oraz niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne

Kogo dotyczy?

Najczęściej problemy z kręgosłupem dotyczą osób pracujących w niefizjologicznych/nienaturalnych pozycjach które są utrzymywane przez cały czas pracy. Zaliczają się do tego zwłaszcza prace biurowe (np. księgowa, sekretarka, call center) a także prace fizyczne takie jak brukarz, praca przy taśmie produkcyjnej. Długotrwała nienaturalna pozycja ciała podczas pracy oraz brak nawet rekreacyjnego sportu mogą powodować fatalne skutki. U osób starszych główną przyczyną zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa jest wiek. Warto zwrócić uwagę na to że mimo wszystko niezależnie od wieku czy wykonywanej pracy czynnikiem najbardziej wpływającym na kondycję kręgosłupa jest ruch.

Jakie objawy towarzyszą zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa?

Początek zmian zwyrodnieniowych jest słabo rozpoznawalny, choroba rozwija się powoli. Pierwszym objawem jest ból kręgosłupa, który ma różny charakter. Może być ostry i nagły lub przewlekły. Często występuje także poranna sztywność lub ból po długotrwałej stałej pozycji ciała (np. przy pracy na linii produkcyjnej lub praca biurowa).

Często przyczyną bólów może być zwężony kanał kręgowy, który powoduje ucisk na korzenie. Wtedy bóle mają charakter korzeniowy, tzn. promieniują wzdłuż unerwienia korzenia:

  • do barku
  • do ręki
  • do pośladka
  • do uda
  • do łydki
  • do stopy itd.

Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć obronne wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, które w tej sytuacji stają się bolesne.

Najczęściej występujące zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa:

  • pogrubienie kształtu stawów
  • tarcie w stawie przy ruchu
  • trzaski w stawie przy ruchu
  • ograniczenie zakresu ruchu w stawie
  • ból przy obciążaniu stawów
  • brak zesztywnienia stawów
  • zanik mięśni

Zmiany kręgosłupa w odcinku lędźwiowym występują najczęściej na poziomie L4 L5 i L5 S1. Objawami są: tępy ból, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, duży ból przy przemieszczaniu się jądra miażdżystego i ucisku na korzenie nerwowe, Lumbago czyli postrzał.

Rwa kulszowa - czym jest?

Rwa kulszowa rzeczywistości to ostry ból powodowany uciskiem nerwów rdzeniowych. Promieniują one wzdłuż kończyny do stopy, bóle występują zazwyczaj nagle. Dzieje się tak po większym wysiłku fizycznym, podczas nagłej zmiany pozycji, przy kaszlu lub kichaniu - jak na przykład silne obronne napięcie mięśni przykręgosłupowych (większe po stronie zdrowej).

​Przyczyna powstania rwy kulszowej

Najczęstszą przyczyną jest wypadnięcie dysku, czyli krążka międzykręgowego. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet podczas zwykłego schylania. Zazwyczaj  wynika to raczej z przeciążenia lub wzmożonej aktywności fizycznej i wcześniejszych urazów kręgosłupa. Osoba unika ruchów kręgosłupa. Bardzo często "rwa kulszowa", a raczej objawy z tym związane są nazywane "atakiem korzonków" co nie ma nic wspólnego z realnym stanem sytuacji. Trudno porównać atak rwy kulszowej z jakimkolwiek innym schorzeniem. To naprawdę ostry ból, którego całkowite centrum lokalizuje się poniżej talii i promieniuje do samej stopy przez pośladek i biodro.

Kilka faktów

Kręgosłup jak każdy inny narząd w naszym ciele ulega zużyciu w miarę upływu czasu. Dyskopatia ma charakter postępujący, zmian nie można cofnąć. Możemy natomiast złagodzić objawy i oszczędzić sobie bólu jeśli odpowiednio wcześnie o to zadbamy.

Kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Odpowiednio wczesna reakcja pozwala uniknąć wielu problemów związanych z odczuwaniem nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Profilaktyka powinna uwzględnić przede wszystkim odpowiednią dawkę ruchu, ćwiczenia wzmacniające mięśnie a także redukcję  masy ciała, przestrzeganie zasad ergonomii pracy oraz właściwą suplementację. Kwas hialuronowy i chondroityna są głównymi składnikami budującymi stawy. Wraz z wiekiem poziom tych składników w organizmie człowieka spada, dlatego aby zachować prawidłowe funkcje stawów należy je uzupełniać. Więcej informacji znajdziesz tutaj >>

Hyalutidin®

Publikowana treść stanowi artykuł o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w treści powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Autor treści nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w treści artykułu.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny