Placebo łagodzi ból pleców (nawet kiedy wiemy, że to nie lek)

W kwestii redukcji bólu pleców placebo jest równie skuteczne, co leki -  nawet wtedy, gdy pacjent wie, że dostaje tabletkę cukrową.

20 styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

97 pacjentów cierpiących z powodu bólu pleców przez trzy tygodnie przyjmowało niesteroidowe leki przeciwzapalne (z butelek opisanych jako NLPZ), ale część z nich dodatkowo zażywała placebo (z butelek z napisem PLACEBO - mieli więc świadomość tego, że nie jest to lekarstwo).

Uczestnicy, którzy stosowali zarówno leki przeciwzapalne, jak i placebo, twierdzili, że ich ból pleców złagodniał o ok. 30%, podczas gdy ochotnicy z grupy bez placebo zauważyli jedynie dziewięcioprocentową poprawę.

Badacze z ISPA University Institute w Lizbonie (Portugalia) twierdzą, że świadome przyjmowanie placebo przynosi pozytywne efekty również w przypadku chronicznego zmęczenia, depresji oraz problemów z żołądkiem i drogami moczowymi.

Ted Kaptchuk, profesor medycyny na Uniwersytecie Harvarda, który uczestniczył w badaniach, uważa, że za efekt placebo odpowiedzialny jest rytuał: otrzymujemy od lekarza lub pielęgniarki tabletkę, czyli symbol wyrażający pewien rodzaj interakcji, mający na celu poprawienie naszego stanu zdrowia. Tak więc nawet jeśli wiemy, że nie jest to lekarstwo, czujemy się lepiej, ponieważ lekarz zainteresował się naszym problemem.

Źródło: Pain, 2016; 1 doi: 10.1097/j.pain.0000000000000700

Wczytaj więcej
Nasze magazyny