Endoproteza – rodzaje, cena. Na czym polega rehabilitacja?

Liczba wykonywanych zabiegów endoprotezoplastyki, czyli wymiany stawu, wzrasta z roku na rok. Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia w roku 2018 wykonano ich ponad 88 tys. Często jest ona jedynym sposobem na powrót do pełnej sprawności. Dzięki temu powraca możliwość pracy zawodowej, realizowania pasji, a także uczestniczenia w życiu rodzinnym.

26 luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Endoproteza, czyli wymiana stawu

Problemy ze stawami najczęściej dotykają osób starszych (około 68 roku życia), jednak do specjalistów zgłaszają się coraz młodsi pacjenci. Związane jest to z siedzącym trybem życia, zwyrodnieniami i innymi schorzeniami. Wymiana stawu jest konieczna także przy niektórych złamaniach, będących skutkiem wypadku czy uprawianego sportu.

Najczęściej wymieniany jest staw biodrowy i kolanowy, znacznie rzadziej łokciowy. Zabieg polega na usunięciu zmienionego chorobowo fragmentu stawu i zastąpieniu go nowym (endoprotezą), który będzie spełniał jego dotychczasowe funkcje.

Jakie są rodzaje endoprotez?

W zależności od potrzeb pacjenta specjaliści dobierają odpowiedni implant i sposób jego założenia. Jak podaje serwis medyczny Medme.pl, wyróżnia się endoprotezy cementowe mocowane do kości, a także endoprotezy bezcementowe osadzane bezpośrednio w tkance kostnej.

Te implanty stosowane są u osób starszych, natomiast w przypadku konieczności endoprotezoplastyki biodra u młodych osób wykonuje się tzw. kapoplastykę. W tym przypadku głowa kości nie jest usuwana, lecz pokrywana metalową protezą. Pozwala to na pozostawieniu niemal anatomicznych cech stawu. Jest to niezwykle ważne dla osób aktywnych fizycznie.

Endoproteza kolana i biodra wszczepiana jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym, zatem zabieg jest bezbolesny. Trwa około 2 godziny, a po operacji pacjent pozostaje około 10 dni w szpitalu. Jest to oczywiście uwarunkowane jego samopoczuciem i stanem zdrowia.

Zabieg endoprotezoplastyki przywraca ruchomość stawu, a przy odpowiedniej rehabilitacji pacjenci wracają do całkowitej sprawności.

Rehabilitacja po endoprotezie kolana i biodra

Rehabilitacja po wymianie stawu jest podstawą powrotu do zdrowia. Już kilka dni po operacji rozpoczyna się ćwiczenia bierne, a następnie czynne. Czas pionizacji zależny jest od stanu pacjenta. Na początku niezbędne jest korzystanie z kul łokciowych lub balkonika. Rehabilitacja po endoprotezie kolana i biodra wymaga zarówno kinezjoterapii, jak i fizykoterapii. Można z niej skorzystać w ramach świadczeń NFZ oraz prywatnie. Całkowity czas powrotu do sprawności trwa około 3 miesiące, jednak jest to kwestią indywidualną.

Endoproteza na NFZ czy prywatnie?

Zabieg jest refundowany przez NFZ, jednak rosnąca ilość osób potrzebujących wymiany stawu sprawia, że kolejki wciąż się wydłużają. Zapotrzebowanie jest tak duże, że trzeba czekać nawet 2-3 lata. Ci, którzy nie mają tyle czasu, mogą skorzystać z usług klinik prywatnych, gdzie operację można wykonać niemal z dnia na dzień. Niestety takie operacje są kosztowne.

Endoproteza stawu biodrowego i kolanowego to koszt około 15 tys. złotych. Trzeba wziąć pod uwagę również niezbędną rehabilitację po zabiegu, która również generuje kolejne koszty.

Bibliografia
  • Analiza dotycząca endoprotezoplastyki stawowej w 2017 r.

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny