Jak jesień wpływa na stawy?

Złota polska jesień to piękny czas, który chętnie spędzamy na świeżym powietrzu, korzystając z ostatnich ciepłych dni. Niestety, pierwsze przymrozki sprawiają, że czasem w ciągu zaledwie kilku godzin nasz organizm wystawiany jest na działanie dużej różnicy temperatur, od niemal letniej, aż po prawie zimową. To może odbijać się na kondycji naszych stawów, dlatego właśnie o tej porze roku należy odpowiednio zadbać o ich sprawność i dobrą kondycję.

28 wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Niska temperatura - dlaczego wpływa negatywnie na stawy?

Niska temperatura oraz spowodowany częstymi opadami wzrost wilgotności powietrza nie wpływają korzystnie na układ ruchowo-stawowy. Również brak wystarczającej ekspozycji na promieniowanie słoneczne sprawia, że kości ulegają osłabieniu. Jesienią i zimą utrudniona jest synteza witaminy D, która odpowiada za prawidłowe kształtowanie się kości i zębów oraz ich odpowiednią mineralizację. Szacuje się, że problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stawów dotyczą około 5 mln Polaków. W rzeczywistości liczba ta może być znacznie wyższa.

Regularna krótka ekspozycja na niskie temperatury - zwłaszcza ujemne - to sprawdzona metoda terapii i profilaktyki wielu chorób (krioterapia). Jednak długotrwałe wystawienie na zimno prowadzi do wychłodzenia organizmu i ma negatywny wpływ na stawy.

Długofalowe działanie niskiej temperatury prowadzi do zmian zwyrodnieniowych

Podstawowym mechanizmem prowadzącym do tych zaburzeń jest obkurczenie pod wpływem zimna tkanek miękkich otaczających staw: torebki stawowej, więzadeł i mięśni. Przez to zwiększa się kompresja powierzchni stawowych - uczucie "sztywności" z zimna - i tarcie powierzchni stawowych, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej. Przy zachowaniu odpowiedniej temperatury tkanki i mięśnie nie obkurczają się, a stawy zachowują dobrą kondycję.

Co robić, aby stawy nie bolały?

Nie trzeba być zdiagnozowanym reumatykiem, aby wiedzieć kiedy nadchodzi zmiana pogody. Wiele osób czuje to dosłownie "w stawach" albo "w kościach".

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie ubranie. Obecny rozwój przemysłu tekstylnego pozwala na tworzenie ubrań i ciepłych, i modnych, tak więc nawet najbardziej wybredni z nas znajdą coś dla siebie bez uciekania się do wyrzeczeń.

Jeśli planujemy spacer lub dłuższy wypad w góry, pamiętajmy o termosie z ciepłym napojem. Ciepły napój pozwoli rozgrzać zmarznięte ciało, a i stawy będą wdzięczne za ukłon w ich stronę.

Fot. Pixabay.com/blickpixel

Aktywność jesienią zdecydowanie na "TAK"! długie spacery kiedy mamy piękną pogodę, rowerek stacjonarny kiedy nadejdzie jesienna słota i deszcz, wodna gimnastyka i ta domowa są wskazane przez cały rok!

Jesienne produkty na zdrowe stawy

W październiku i na przełomie listopada warto jeść warzywa takie jak brokuły, buraki, jarmuż, fenkuł, kalarepa, marchewka, patison, por, pietruszka, seler, szpinak, brukselka, cykoria. Nie tylko wyśmienicie smakują - zawarte w nich składniki odżywcze wspomagają stawy w trudnym czasie jesiennej aury. Wszystkie nadają się do gotowania oraz do spożycia na surowo.

Z owoców warto zwrócić uwagę na gruszki, jabłka, pigwę, śliwki, figi (zwłaszcza suszone), daktyle (należy jednak pamiętać, że w ok.80% składają się one z cukrów) i papaję, która jest skarbnicą składników budujących chrząstki.

Zamiast mięsa, wybierzmy tłuste ryby morskie, takie jak dorsz, halibut, makrelę. Unikajmy konserw: oleje i "ulepszacze" w nich zawarte mogą potęgować stan zapalny.

Kiedy dieta to za mało...

Solidną ulgę przyniesie Haylutidin HC Aktiv. W jego składzie znajdują się substancje naturalnie występujące w organizmie, dzięki którym stawy mogą spełniać swoje funkcje.

Co wyróżnia Haylutidin HC Aktiv? Przede wszystkim forma podania: jest to płyn do picia, który stosuje się jedynie przez 30 dni, raz w roku. Dzięki temu Haylutidin HC Aktiv nie obciąża układu trawiennego i nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Jego skład to unikalne połączenie kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny. Naukowo potwierdzono bogactwo tego kompleksu w preparacie oraz jego pozytywny wpływ na regenerację chrząstki stawowej.

Nastaw się na ruch

Ruch powoduje zmiany ciśnienia wewnątrz stawu, co umożliwia dostarczenie składników odżywczych chrząstkom stawowym. Dlatego aktywność fizyczna, po pracy w czasie pracy lub w wolnym czasie, odgrywa tak ważną rolę w profilaktyce chorób stawów. Podczas wykonywania ćwiczeń może pojawić się ból stawów, ale zdaniem specjalistów nie powinno to być pretekstem do zaniechania aktywności fizycznej. Ważne jednak, aby skonsultować się z rehabilitantem, który pokaże i przećwiczy z nami odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Jesień w pełni, zadbajmy o stawy! Podarujmy stawom ulgę, a sobie w końcu wytchnienie.

Więcej dowiesz się na: zdrowestawy.net

Wczytaj więcej
Nasze magazyny