Jesteś terapeutą?

Stawy pod kontrolą

Badania pokazują, że już około 25. roku życia zmniejsza się wytwarzanie kwasu hialuronowego przez organizm, co osłabia możliwości regeneracyjne stawów. Jak zatem dbać o ich kondycję, by nie dopuścić do poważnych zmian zwyrodnieniowych?

11 lipiec 2016
Artykuł na: 6-9 minut medycyna naturalna stawy
Zdrowe zakupy

Nadmierne przeciążanie stawów, z którym mamy do czynienia głównie w przypadku młodych ludzi, może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów. Skutków takiego postępowania nie odczuwamy jednak natychmiast, ponieważ procesy zwyrodnieniowe są długofalowe. To dlatego na trwałe zmiany narażone są przede wszystkim osoby po 40.-50. roku życia, które co prawda prowadzą aktywny tryb życia i regularnie ćwiczą, ale zaniedbują swoje stawy.

Mimo że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że późniejsze objawy ze strony stawów są następstwem nieprawidłowego postępowania w młodości, niektóre symptomy nadchodzących problemów pojawiają się dużo wcześniej. Już w wieku dwudziestu kilku lat możemy odczuwać np. pierwsze dolegliwości bólowe, będące sygnałem alarmowym od naszego organizmu, którego nie należy lekceważyć. Wzmożona czujność jest szczególnie istotna w przypadku osób regularnie uprawiających sport, np. zawodowych sportowców. W przeciwnym razie regularne nadmierne obciążenia, którym podlega ich ciało, mogą doprowadzić do jego przedwczesnego starzenia.

Potrzeby Twoich stawów

Kluczową rolę w profilaktyce chorób stawów odgrywa dieta. Kondycja stawów w dużej mierze zależy od stanu chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stykających się kości, ułatwiając poślizg i zapobiegając ich ścieraniu. Dlatego zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie regularnie znajdowały się produkty bogate w białko (budulec dla chrząstki stawowej) i wapń, który wraz z fosforem buduje kości.

Równie istotna jest regularna aktywność fizyczna, ale wyłącznie z uwzględnieniem zasady, że "co za dużo, to niezdrowo". Co prawda lekarze potwierdzają, że poprawia ona kondycję stawów, ale nadmiernie wykonywana prowadzi do przeciążenia organizmu. Dlatego odpowiedzialny sport, a zwłaszcza dążenie do coraz lepszych wyników, musi być połączone ze zdobywaniem wiedzy na temat pielęgnacji i ochrony stawów. Ruch powoduje zmiany ciśnienia wewnątrz stawów, co w konsekwencji pozwala na odżywienie chrząstki stawowej.

Wyjdź na słońce!

Zbliża się lato, więc wymówki się skończyły. Piękne słońce i ciepła temperatura zachęcają do wyjścia każdego dnia. Warto skorzystać z dobroczynnych właściwości promieni słonecznych. W końcu to, co naturalne, jest dla nas najlepsze. Moda na witaminę D jest w medycynie coraz bardziej zauważalna. Entuzjazm dla jej stosowania jest równocześnie coraz lepiej potwierdzany wynikami badań naukowych. Witamina D m.in. reguluje gospodarkę wapnia w organizmie. Ponadto według badań jej niedobór grozi zwiększeniem ryzyka chorób autoimmunologicznych, np. RZS.

Na szczęście w okresie letnim możemy łatwo zapobiegać jej niedoborom - ekspozycja na światło słoneczne to najskuteczniejszy sposób dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości tego dobroczynnego składnika. Witamina D, która powstaje pod wpływem promieni słonecznych, utrzymuje się w organizmie dwukrotnie dłużej niż ta uzyskana z produktów spożywczych czy suplementów!

Oznacza to, że im więcej witaminy D zgromadzimy teraz, gdy jej naturalne źródło mamy na wyciągnięcie ręki, tym dłużej będziemy cieszyli się jej dobroczynnym działaniem. Obserwacje potwierdzają, że poziom witaminy D we krwi zazwyczaj maleje na przełomie stycznia i lutego, kiedy kurczą się zapasy zgromadzone latem dzięki ekspozycji na światło słoneczne.

Oczywiście pamiętajmy, że przebywanie na słońcu nie musi od razu oznaczać leżenia "plackiem" na plaży. Podczas aktywności fizycznej nasze ciało nawet lepiej absorbuje promienie słoneczne, a jednocześnie dotleniamy cały organizm i wzmacniamy stawy. Sport uprawiany na świeżym powietrzu w słoneczne dni pozwala więc kompleksowo zadbać o potrzeby naszego ducha, stawów i nie tylko!

Aktywności fizyczne najlepsze dla stawów:

  • Jazda na rowerze - wskazana zwłaszcza dla stawów kolanowych
  • Długie spacery - forma aktywności bezpieczna praktycznie dla każdego
  • Pływanie - odciąża przede wszystkim kręgosłup
  • Yoga - oczywiście pod okiem instruktora; odpowiednie ćwiczenia wzmacniają mięśnie wokół stawów oraz pomagają w zachowaniu równowagi

Gdy dieta i sport to za mało...

Niestety często zdarza się, że dla zachowania prawidłowego stanu kości i stawów nie wystarczą utrzymywanie zbilansowanej diety i regularna aktywność fizyczna. Z pomocą przychodzą nam suplementy diety, które pomogą uzupełnić powstałe niedobory. Ponieważ na rynku dostępna jest cała masa różnych produktów, warto dokładnie im się przyjrzeć.

Naprzeciw oczekiwaniom wyszli niemieccy naukowcy, którzy opracowali rewolucyjną metodę dostarczania niezbędnych składników stanowiących naturalny budulec stawów. Mowa tu o kwasie hialuronowym i chondroitynie. Choć połączenie to znane jest od lat, dopiero teraz naukowcom z laboratorium Gramme Revit udało się opracować metodę, dzięki której składniki te dostarczane są do wszystkich stawów. W czym jest jeszcze inny? Wystarczy stosować go raz w roku przez okres min. 30 dni, a efekt takiej kuracji utrzymuje się do roku czasu. Można pożegnać nieudane próby przywrócenia sprawności stawów i powitać nowe możliwości, jakie otwiera Hyalutidin HC Activ.

Działanie niemieckiego preparatu potwierdziły badania, w trakcie których udowodniono m.in. bezpieczeństwo jego stosowania, skuteczne docieranie do wszystkich stawów oraz - co szczególnie istotne - Hyalutidin nie obciąża układu trawiennego. To jednak nie koniec zalet tego produktu. Dzięki płynnej formie do picia i łatwości w stosowaniu nie musimy regularnie przyjmować obciążających wątrobę preparatów i pamiętać o ich zażywaniu. Nowe życie dla stawów masz więc w zasięgu ręki!

Więcej dowiesz się na: zdrowestawy.net

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT