Naturalne sposoby na pajączki

W świetle tego, co wiemy o oddziaływaniu na organizm niektórych substancji, pajączki i żylaki nie są już problemem.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Teleangiektazje są barwy jasnoczerwonej lub fioletowej. Średnica poszerzonych naczynek nie przekracza 1 mm. Mogą być traktowane jak defekt kosmetyczny, ale mogą też okazać się pierwszym objawem wskazującym na choroby żył. Dlatego warto, aby przyjrzał im się lekarz – najlepiej flebolog.

Żyły to naprawdę dość delikatne struktury, więc kiedy w ścianie tego rodzaju naczynia występuje niewielka wada, jakikolwiek nienaturalny ucisk może powodować jego rozszerzenie, a nawet uszkodzenie zastawek żylnych1. Ryzyko powstania zniekształceń żył jest większe np. w przypadku osób, których praca wymaga pozostawania w pozycji stojącej przez długi czas, co nawet dziesięciokrotnie zwiększa nacisk wywierany na te naczynia krwionośne.

Kobiety problem ten dotyka 4 razy częściej niż mężczyzn, być może z powodu swoistej autoalergii na hormon o nazwie progesteron. Jego poziom jest najwyższy w ciąży, podczas której wzrasta oczywiście też prawdopodobieństwo rozwoju tego rodzaju deformacji żył. Czynnikami ryzyka są ponadto wiek, a także utrata napięcia tkanek i masy mięśniowej2.

Zdaniem dr. Haralda Gaiera, ilekroć problem ten wydaje się dotyczyć całych rodzin, należy wykonać test na opóźnione alergie pokarmowe, nazywany też testem nietolerancji pokarmowych, przeprowadzany z krwi obwodowej pacjenta.

Tymczasem warto wprowadzić kilka zmian oraz zastosować zarówno maści i żele, jak i doustną suplementację.

Roślinna pomoc przy pajączkach

Krem z arniką na żylaki

Możesz kupić gotowy krem lub zestaw do jego wykonania albo po prostu przygotować go samodzielnie. W tym celu suche kwiaty arniki włóż do słoiczka i zalej olejem słonecznikowym. Następnie umieść go w kąpieli wodnej i podgrzewaj ok. 20 min w temperaturze ok. 60-70⁰C. Powtarzaj to przez 3 dni. Nie zapominaj przy tym, by przynajmniej raz dziennie wstrząsnąć słoik. Po 3 dniach odcedź kwiaty, a macerat zlej do butelki z ciemnego szkła. Teraz możesz dodać go do kremu lub przecierać nim skórę z pajączkami.

Arnika skutecznie wzmacnia i uszczelnia ścianki naczyń włosowatych, wspomagając walkę z rozszerzonymi naczynkami. Przyspiesza też wchłanianie się krwiaków i sińców.

Nasiona kasztanowca łagodzi ból

Do pół szklanki suszonych, zmiażdżonych kasztanów dodajemy trzy czwarte szklanki oleju kokosowego i po wymieszaniu składników umieszczamy całość w szklanym naczyniu, które podgrzewamy w kąpieli wodnej, a gdy woda zacznie wrzeć - przez 20 minut na wolnym ogniu. Następnego dnia ponownie podgrzewamy mieszankę, a po ostygnięciu przecedzamy ją przez gazę. Otrzymany krem stosujemy raz dziennie.

Wyciąg z nasion kasztanowca zwyczajnego to lek ziołowy od dawna z powodzeniem stosowany w medycynie ludowej jako środek na żylaki3. Ma on działanie wenotoniczne – redukuje pajączki i żylaki poprzez zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych (liczby i rozmiarów małych porów w ścianach kapilar). Hamuje działanie enzymu, który rozkłada kwas hialuronowy, dzięki temu uszczelnia żyły i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych oraz przenikaniu osocza do tkanek i powstawaniu obrzęków. Hamuje w istotny sposób stany zapalne w żyłach i poprawia ich elastyczność. Dodatkowo zmniejsza lepkość krwi, przez co działa przeciwzakrzepowo i przyspiesza wchłanianie krwiaków. Ogranicza również zatrzymywanie wody i działa przeciwzapalnie4.

Ponadto wyciąg z kasztanowca łagodzi ból, ciężkość i swędzenie nóg5. Można go przyjmować doustnie bądź aplikować bezpośrednio na skórę krem zawierający escynę – aktywny składnik pozyskiwany z rośliny. Preparat można stosować również w celu likwidacji często towarzyszącego żylakom zasinienia.

Z kolei przegląd badań przeprowadzony przez badaczy z Cochrane wykazał, że u osób z przewlekłą niewydolnością żylną wyciąg z nasion kasztanowca prawdopodobnie zmniejsza objętość podudzi, może zmniejszyć obwód w kostce i łydce6.

Przeciwwskazaniami do stosowania są ciąża7 i karmienie piersią. Warto też pamiętać, że przyjmowanie preparatu w większych ilościach może powodować toksyczne reakcje. Nie wolno go zażywać z aspiryną lub innymi antykoagulantami (substancjami rozrzedzającymi krew).

Liście czerwonych winogron poprawiają mikrokrązenie skórne

W innym eksperymencie 71 osób z obrzękiem nóg spowodowanym przewlekłą niewydolnością żylną zażywało 360 mg wyciągu z liści czerwonych winogron lub placebo przez 2 oddzielne okresy 6 tygodni. Roślinny surowiec spowodował znaczny wzrost przepływu krwi przez naczynia włosowate skóry (mierzony za pomocą laserowego urządzenia dopplerowskiego) oraz poprawę dotlenienia i mikrokrążenia, zmniejszając obrzęk i obwód nóg10. Wyniki te potwierdza systematyczny przegląd badań. Ekstrakt z liści czerwonej winorośli znacząco poprawił mikrokrążenie skórne, zmniejszył objętość nóg, obwód łydek i kostek, zmęczenie, uczucie ciężkich nóg, napięcia oraz mrowienia, a także złagodził ból11.

Wyciąg z oczaru wirginijskiego działa przeciwzapalnie

Jedną łyżeczkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy do ostygnięcia. Okłady z naparu przykładamy na 15 minut 2-3 razy dziennie.

Uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając kruchość żyłek, reguluje również krążenie podskórne, działając przeciwzapalnie. Możesz też nakładać jako serum bezpośrednio na skórę lub dodać kilka kropli do maseczki, kremu albo toniku.

Pycnogenol na pajączki powstałe w ciąży

Według nowego recenzowanego badania opublikowanego w International Journal of Angiology standaryzowany naturalny ekstrakt roślinny z kory francuskiej sosny morskiej, może znacząco poprawić wygląd wywołanych ciążą pajączków i żylaków14. Pycnogenol zmniejsza przy tym obrzęk i dyskomfort. Na szczęście wybór jest duży, bo związek jest dostępny w ponad 700 suplementach diety i multiwitaminach na całym świecie.

Ruszczyk kolczasty ma działanie zwężające naczynia

Jego kłącze od dawna stosuje się w leczeniu pajączków i żylaków ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i zwężające naczynia12. Dowiedziono, że ruskogeniny, czyli wyciągi z kłączy rośliny, uszczelniają i wzmacniają osłabione naczynia żylne13.

Jagody wzmacniają żyły

Zwiększ udział borówek, jeżyn, wiśni, owoców głogu i innych produktów stanowiących bogate źródło proantocyjanidyn i antocyjanidyn (takich jak wino, czarne i zielone herbaty) w Twojej diecie. To właśnie te bioflawonoidy, które nadają jagodom ich czerwononiebieską barwę, obniżają kruchość naczyń włosowatych – główny problem związany z powstawaniem pajączków – oraz wzmacniają zarówno integralność, jak i napięcie ścian żył. Ich regularne spożywanie pomoże spowolnić lub nawet zatrzymać dalszy rozwój już istniejących zmian naczyniowych, a przede wszystkim zapobiec powstawaniu nowych18.

Gotu kola  poprawia mikrokrążenie

Jak się okazuje przyjmowana doustnie wąkrota azjatycka w postaci wyciągu zawierającego 70% kwasów triterpenowych (kwasy asjatowy i madekasowy oraz azjatykozyd) pozwala osiągnąć imponujące efekty kliniczne nie tylko w leczeniu żylaków, ale również cellulitu oraz ogólnej niewydolności żylnej. Wzmacnia też tkanki łączne, a więc usprawnia przepływ krwi przez zmienione chorobowo kończyny8. Systematyczny przegląd 8 analiz pokazał, że zioło to znacząco poprawia parametry mikrokrążenia oraz intensywność objawów przewlekłej niewydolności żylnej (takich jak ciężkość nóg, ból i obrzęk)9.

Ocet jabłkowy na opuchliznę

Rozcieńczamy go wodą w stosunku 1:1 i za pomocą gazika robimy okład. Po upływie 20 minut przemywamy skórę wodą. Zabieg powtarzamy dwa razy dziennie.

Kwas octowy obecny w occie jabłkowym ma silne działanie antybakteryjne, łagodzi stany zapalne i likwiduje opuchliznę, która często towarzyszy zmianom w żyłach.

Natka pietruszki uszczelnia naczynia krwionośne

Zalewamy posiekany pęczek natki zimną wodą i odstawiamy na 2-3 godziny. Tak przygotowanym wyciągiem smarujemy pajączki i żylaki dwa razy dziennie.

Natka jest bogatym źródłem witaminy C i rutyny, która uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęki i przedłuża działanie witaminy C, niezbędnej do wytwarzania kolagenu, jednego z budulców ściany naczyń.

Imbir rozrzedza krew

Pokrojony w plasterki kawałek imbiru zalewamy szklanką wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu 10 minut. Odcedzamy i dodajemy do wywaru łyżkę miodu. Miksturę pijemy 2-3 razy dziennie.

Imbir zawiera gingerol, olejek eteryczny rozszerzający naczynia krwionośne i poprawiający krążenie, który dodatkowo rozrzedza krew i zapobiega jej zastojom w naczyniach włosowatych.

Inne sposoby na pajączki

Żylaki - wskazówki na długi lot

Udając się w podniebną podróż, załóż swobodne, nieuciskające ubranie, pij jak najwięcej wody oraz wystrzegaj się kawy i alkoholu, które powodują odwodnienie i zagęszczenie krwi.

Chłód pomaga w leczeniu pajączków

Unikaj przegrzewania nóg i wysokiej temperatury otoczenia. Zaniechaj długich, gorących kąpieli w wannie, sauny, długotrwałego opalania czy depilacji gorącym woskiem, bowiem wszystko to wiąże się z rozszerzaniem żył.

Jeżeli już zażyjesz gorącej kąpieli, hartuj nogi chłodną wodą – zabieg należy rozpocząć od grzbietu stopy. Następnie polewaj nogę, prowadząc strumień wody powoli po zewnętrznej powierzchni podudzia i uda do poziomu biodra. Dalej przejdź na przyśrodkową powierzchnię kończyny dolnej do pachwiny i posuwaj się do dołu w stronę stopy. Cykl polewania jednej nogi powinien trwać 10-15 s15.

Ruch a żylaki

To najlepsza profilaktyka, jak również wsparcie tradycyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Systematyczne ćwiczenia przy zbilansowanej diecie nie tylko zapewniają zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także usprawniają przepływ krwi w kończynach dolnych. Nieefektywne działanie pompy mięśniowej łydki skutkuje zaleganiem krwi w naczyniach, co prowadzi do nadciśnienia żylnego16. Trening mięśni łydki powoduje natomiast poprawę funkcji pompy mięśniowej i hemodynamiki17.

Warto wypróbować zwłaszcza ćwiczenia aktywizujące mięśnie kończyn dolnych, począwszy od prostych (zginanie i prostowanie palców stóp, rotacyjne ruchy stopy, pulsacyjne stawanie na palcach), poprzez systematyczne spacery, aż do biegania, gimnastyki czy jazdy na rowerze. Niekorzystny wpływ ma uprawianie dyscyplin, w których zwiększa się ciśnienie w naczyniach żylnych lub uruchamia mięśnie jamy brzusznej (np. zjazdy na nartach, jazda konna, podnoszenie ciężarów, sporty siłowe).

Ułatwienie przepływu krwi pomaga przy żylakach

Każdego dnia wypoczywaj z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca (3-4 razy przez co najmniej 15 min), a wieczorem wykonaj masaż nóg od palców stóp do pachwin (zawsze w kierunku serca).

Podczas długiego stania (np. w kolejce) przestępuj z nogi na nogę, a przed komputerem czy telewizorem – rób częste, kilkuminutowe przerwy na ćwiczenia. Kiedy pracujesz w pozycji siedzącej, pilnuj, by ciężar ciała spoczywał na pośladkach (nie na udach), a stopy stały płasko na podłodze (nie podkurczaj ich pod siedzenie).

Suplementy na żylaki

Wskazana jest także przyjmowanie witaminy K, rutyny i ekstraktu z miłorzębu japońskiego.

Bibliografia

  1. Lancet, 1986; i: 320-1
  2. Berkow R, ed. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy, 14th edn. Rahway, NJ: Merck & Co., 1982: 560-6
  3. Fitoterapia, 1996; 67: 483-511; Felter HW, Lloyd JU. King’s American Dispensatory, 1898 (reprinted in Portland, OR: Eclectic Medical Publications, 1983: 990-2); Reynolds JEF et al., eds.
  4. Martindale: The Extra Pharmacopoeia, 31st edn. London: Royal Pharmaceutical Society, 1996: 1670
  5. Wien Med Wochenschr, 1989; 139: 385-9; Arzneimittelforschung, 1964; 14: 892-6
  6. Adv Ther. Jan-Feb 2006;23(1): 179-90
  7. Cochrane Database Syst Rev. 2006 Jan 25;(1): CD003230
  8. Steele NM, ed. Chestnut, in The Lawrence Review of Natural Products, February 1995
  9. Clin Terap, 1981; 99: 507-13; Angiology, 1987; 38: 46-50
  10. Evid Based Complement Alternat Med. 2013; 2013: 627182
  11. Drugs R D. 2004; 5(2):63-71
  12. Phytother Res. 2020 Oct;34(10):2577-2585
  13. Altern Med Rev, 2001; 6: 608-12; J Cardiovasc Pharmacol, 1993; 22: 221-4
  14. Arzneimittelforschung . 2002;52(4): 243-50
  15. Int J Angiol. 2014 Mar; 23(1): 47-52
  16. https://goo.gl/S3wE2Q; Blumenthal M et al., eds. The Complete German Commission E Monographs. Boston, MA: Integrative Medicine Communications, 1998
  17. Circulation 2005; 111(18): 2398-409
  18. Arch Surg 2001; 136(12): 1364-9
  19. Angiologica, 1972; 9: 355-74; Plant Med Phytothera, 1977; 11: 143-51
  20. https://brightside.me/inspiration-health/8-natural-ways-to-fight-spider-and-varicose-veins-524710/
  21. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1055/horse-chestnut
Autor publikacji:
Artykuł należy do raportu
6-10-18 sposobów na...
Zobacz cały raport
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 1/2022
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny