Lekarze chcą zablokowania darmowych statyn dla osób po pięćdziesiątce

Czy większość pacjentów powyżej 50 roku życia przyjmuje statyny z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu niepotrzebnie?

23 lipiec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Brytyjska agencja zdrowia tak uważa i dlatego chce zmian wytycznych, które - według niektórych czołowych naukowców - zostały oparte na badaniach sponsorowanych przez przemysł i ekspertów powiązanych z koncernami farmaceutycznymi.

Najnowsze badania wykazały, że u chorych przyjmujących statyny spada aktywność fizyczna, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca.

Krajowy Instytut ds. Zdrowia i spraw Klinicznych (NICE - National Institute for Healthcare and Excellence) chce zmian wytycznych, ponieważ w Wielkiej Brytanii wiele osób po przekroczeniu 50 roku życia bierze statyny "na wszelki wypadek" jako lek chroniący przed chorobami serca. Brytyjskie statystyki wskazują, że w wyniku takiego podejścia terapeutycznego liczba przepisywanych statyn może wzrosnąć z 7 mln do 12 mln.

Sir Richard Thompson, przewodniczący Royal College of Physicians, razem z innymi wiodącymi naukowcami i klinicystami uważają, że obecne zalecenia, za którymi mają podążać lekarze, powstały w oparciu o badania sponsorowane przez przemysł farmaceutyczny. Według nich przeceniono w nich korzyści, spychając na margines działania niepożądane leków. Ośmiu z dwunastu członków panelu sporządzającego wytyczne NICE miało bezpośrednie związki finansowe z koncernami farmaceutycznymi produkującymi statyny.

W liście do sekretarza zdrowia, Jeremy'ego Hunta, Sir Richard Thompson razem z ośmioma głównymi klinicystami opowiedzieli się, aby wydanie nowych wytycznych odłożono do czasu potwierdzenia bezpieczeństwa statyn w niezależnych badaniach. A wszystko to z powodu wielu działań niepożądanych statyn, do których zalicza się: cukrzycę, depresję, zmęczenie i osłabienie mięśni oraz z troski, by nie doprowadzić przez wprowadzenie nowych wytycznych do "medykalizacji 5 mln zdrowych osób".

Główne nowe badanie potwierdza ich obawy. Amerykańscy naukowcy z Oregon State University wykazali, że starsi ludzie po rozpoczęciu leczenia statynami stają się mniej aktywni niż byli wcześniej. Obserwowano styl życia 3071 mężczyzn po 65 roku życia. Odkryto, że o około 40 minut tygodniowo byli mniej aktywni badani przyjmujący statyny w porównaniu z badanymi, którzy nie stosowali tych leków. Różnica ta stawała się istotna w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, zwiększając znacząco ryzyko wystąpienia chorób serca i niewydolności krążenia, czemu z założenia statyny miały przeciwdziałać.

Według naukowców główną przyczyną zmniejszenia aktywności fizycznej u pacjentów przyjmujących statyny jest osłabienie mięśni, będące jednym z najczęściej występujących działań niepożądanych tych leków. Osłabienie mięśni często uniemożliwia chorym podejmowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny