Jesteś terapeutą?

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

21 lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty ciśnienie krwi leki
Zdrowe zakupy

Incydenty sercowo-naczyniowe zdarzają się częściej wśród pacjentów, których ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg, zwłaszcza powyżej 160 mmHg. Zaleca się więc, aby maksymalne ciśnienie skurczowe nie przekraczało 140 mmHg.

Ale zakończone niedawno trwające 22 lata badanie wykazało, że poniżej pewnej wartości ryzyko zachorowania już się nie zmniejsza. Okazuje się, że pacjenci z ciśnieniem poniżej 140 mmHg i poniżej 120 mmHg wykazują takie samo prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układu krążenia.

Mimo to zdaniem autora badania, dra Carlosa Rodrigueza, pacjenci, u których już rozwinęła się choroba serca oraz diabetycy powinni utrzymywać ciśnienie skurczowe poniżej 120 mmHg.

Badanie przeprowadzono na grupie 4 480 ochotników. Specjaliści wzięli pod uwagę ich ich wiek, płeć, nałogi, stosowanie leków na nadciśnienie, poziom cholesterolu i inne czynniki.

Źródło: http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1881014

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT